Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 23.06.2016 | Okuma Süresi: 15 dk.

*Aracın ilk tescil tarihi, trafiğe çıkış yani aracın ilk alındığı tarihtir.

*Ruhsatta kamyonet olarak geçen taşıtın arka tarafında yolcu oturması için koltuk mevcutsa araç tipi "panel van" olarak seçilmelidir. Örneğin 5 oturma koltuğu olan kamyonet, MTV hesaplamasında panel van olarak geçiyor.

*Elektrikli taşıtların 2021 yılı MTV tutarlarına sayfamızın sonunda yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Not: Tüm akaryakıt firmalarının günlük benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


#CustomModule{MT,IN}CustomModule#

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?
MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması veya kısaltmasıyla MTV hesaplaması, otomobiller için motor silindir hacmi, aracın yaşı ve aracın ilk tescil tarihine göre yapılır. Otomobillerde motor silindir hacmi MTV tutarının artmasındaki en önemli etkendir ve motor silindir hacmi arttıkça ödenecek MTV tutarı da artar. Öte yandan aracın yaşı arttıkça MTV tutarı düşer. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi, her yıl iki eşit taksit olarak yapılır. 1'inci taksiti ocak ayının sonuna kadar 2'inci taksiti ise temmuz ayının sonuna kadar ödenmelidir.

1 Ocak tarihinden itibaren isteyen kişiler MTV'nin iki taksit ödemesini de aynı anda yapabilir. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Ayrıca yasal olarak tanınan sürelerin sonunda ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemi başlatılır.

MTV ödemesinin yapılabileceği noktalar: 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme konusunda detaylı bilgiye MTV ödeme sayfamızdan ulaşın. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

#CustomModule{CC,IN}CustomModule#

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nasıl İndirimli Ödenir?

Aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisini indirimli ödemek için MTV tutarının Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayımlanan kasko değer tutarının %5'inden fazla olması gerekir. Kasko değerinin %5'inden fazla ise MTV tutarı, aynı yaş gurubundaki bir alt seviye aracın vergisine göre ödenir. MTV tutarı, kasko değerinin %5’inden düşükse herhangi bir değişiklik olmaz. Aracınızın kasko değerini öğrenmek için Kasko Değer Listesi aracımızı kullanın. 

Taşıtımın MTV'sini indirimli olarak ödemek istiyorum ne yapmalıyım?
Taşıtımın MTV'sini indirimli olarak ödemek istiyorum ne yapmalıyım?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Borç Sorgulama 

Motorlu Taşıtlar Vergisi borç sorgulaması, Aracın vergi borcu Gelir İdaresinin Başkanlığının (GİB) internet sitesi üzerinden plaka ve TC kimlik numarası ile yapılır. Ayrıca çoğu bankanın internet bankacılığı üzerinden sadece plaka ile MTV borç sorgulama işlemi ve borç ödeme yapılır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Yaş Hesaplaması 

Model Yılı
Aracın MTV Yaşı
Otomobil MTV Yaş Aralığı
202111 - 3
202021 - 3
201931 - 3
201844 - 6 
201754 - 6 
201664 - 6
201577 - 11
201487 - 11
201397 - 11
2012107 - 11
2011117 - 11
20101212 - 15

*Motorlu Taşıtlar Vergisi için yaş hesaplaması model yılı baz alınarak yapılır. Bu hesaplama işleminde aracın trafiğe çıkış yılı ve içinde bulunulan yılda hesaba katılır. Örneğin model yılı 2010 olan bir aracın 2021 yılında vergi hesaplama yaşı 12'dir. 

2021 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Zam Oranı

2021 yılı yeniden değerleme oranı  %9,11 olarak belirlendiği için 2021 MTV zammı da %9,11'dir. Sonuç olarak 2020 yılı MTV tutarları %9,11 arttırılarak 2021 MTV tutarları belirlendi. Örneğin 2020 yılında MTV'si 1.000 TL olan bir aracın, 2021yılı MTV'si 1.091 TL oldu. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Zam Uygulaması

2018 yılından önce Motorlu Taşıtlar Vergisi zammı “yeninden değerlendirme” oranına göre yapılırdı. Ancak 2018 yılından itibaren, 2018 yılından önce alınmış araçlarda 1300 cc altında olanlara %15, 1300 cc üzerinde olanlara ise %25 oranında MTV zammı uygulandı. 2018 yılından sonra alınacak araçlardan ise motor hacmi ve satış bedeline göre 2017 yılı MTV oranlarına kıyasla %15 ila %50 arasında bir zam yapıldı.

2019 yılı içinse yeniden değerleme oranı %23,73 olarak gerçekleşti. Ancak MTV hesaplamasından kullanılacak yeniden değerleme oranı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise %15,9 olarak değiştirildi. 2020 için de %22,58 olarak gerçekleşen yeniden değerlendirme oranı yine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile %12'ye düşürüldü. 2021 yılı için yeniden değerleme oranı %9,11 olarak gerçekleşti. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Zam Oranları

YılMTV Zam Oranı
2021%9,11
2020%12
2019%15,9
2018%15 -%50 arası
2017%3,83
2016%5,58
2015%10,11
2014%3,93

*Zam oranı bir önceki yıl MTV tutarına göre uygulanır. Örneğin, 2020 MTV tutarları %9,11 arttırılarak 2021 yılı MTV tutarları belirlenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksitlendirme

Banka
Taksit Sayısı
GİB İnternet Sitesi Üzerinden Ödemelerde 
Akbank
2
2
Garanti Bankası**
33
Halk Bank
33
İş Bankası
23
Kuveyt Türk
33
QNB Finansbank
2
2
TEB
33
VakıfBank
32
Yapı Kredi***
34
Ziraat Bankası3
3

* Taksit seçeneği sadece kredi kartı üzerinden yapılan ödemelerde sunuluyor.

** BonusFlaş, Garanti BBVA Mobil, Garanti BBVA İnternet, 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve Garanti BBVA ATM’lerinden yapılan ödemelerde tek ödeme ve 2 taksit seçenekleri bulunmaktadır.

*** MTV’nizi gib.gov.tr üzerinden World Pay QR kodla ödeme seçeneği ile 4 taksitle ödeyebilirsiniz.

BDDK'nın ilgili mevzuatı kapsamında vergi ödemeleri kredi kartı üzerinden 9 taksit ile yapılabiliyor. Ancak bankaların çoğunluğu tabloda görüldüğü üzere MTV ödemesini 3 taksite bölüyor. Öte yandan faiz ödemesinin kabul edilmesi durumunda neredeyse her banka MTV ödemesini 9 taksite bölebiliyor. Kredi kartı taksit faizi hesaplaması yapmak için ise taksitli nakit avans aracımızı kullanın.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme ve taksitlendirme konusunda detaylı bilgiye MTV taksitlendirme yazımızdan ulaşın.

Kamyonet’in Panel Van Olarak MTV Ödemesi

Ruhsatta kamyonet olarak geçen araçların arka kısımlarında “yolcu oturma” koltuğu bulunuyorsa araç vergi hesaplaması “panel van” olarak yapılıyor. Örneğin toplamda 5 oturma koltuğu olan kamyonetin araç vergi hesaplaması panel van araç üzerinden yapılıyor. Bu durum daha yüksek bir vergi ödenmesine sebep olsa da araç vergisini “panel van” olarak ödeyen kamyonetlerin otoyol hız sınırı olan 95 km’nin, panel van hız sınırı olan 110 km’ye çıkmasını da sağlıyor. 

Ayrıca kamyonet trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi almak için kamyonet trafik sigortası yazımızı inceleyin. 

Çift Kabin Kamyonet İçin Hangi Araç Türüne Göre MTV Hesaplanır?

  • Arazi taşıtı (4Х4), çift kabin kamyonet (4Х4),  çift kabin kamyonet arazi taşıtı, kamyonet (4Х4) ve kamyonet arazi taşıtı olarak geçen araçların arazi taşıtı olarak MTV hesaplaması yapılır. 
  • Çift kabin (4Х2) kamyonet şeklinde tanımlanan 3+1, 4+1 veya 5 yolcu taşıma kapasiteli taşıtların ise yük taşıma kısımlarının açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın panel van olarak MTV hesaplaması yapılır. 

Araç Vergisi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Hayır, araç vergisi borcu alan bir araç satılamaz ve muayeneden geçmez (detaylı bilgi için araç muayenesi yazımızı inceleyin). Bundan dolayı aracınızla ilgili resmi bir işlem yapmak istiyorsanız, vergi borcu olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Ayrıca aracınızın muayeneden geçmesi için geçerliliği devam eden bir trafik sigortasına da sahip olması gerekir. Aracınızın trafik sigortasının bitmesine kalan günü ise araç sigortası sorgulama sayfamızdan öğrenin. 

Araç satışı sırasında vergi ve ceza borçları konusunda detaylı bilgiyi vergi ve ceza borcu olan araç satılabilir mi yazımızdan edinin. 

Araç Vergisi Borcu Olan Taşıtın Ruhsat veya Plaka Değişikliği Yapabilir mi?

 Hayır, araç vergisi yani MTV borcu olan taşıt için ruhsat veya plaka değişikliği yapılamaz. 

Kısaca, taşıt vergisi borcu olan araçla ilgili resmi kurumlarda neredeyse hiçbir işlem yapılamaz. Bunun için ruhsat ve plaka değişikliği işlemlerinden önce taşıtın MTV borcu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin Yanlış Plakaya Yatırılması

Yanlış plakaya ödenen MTV'nin iadesi alınabiliyor. Eğer yanlış ödeme kredi kartı veya doğrudan banka hesabı üzerinden yapıldıysa iade işlemi doğrudan bankanın şubesi üzerinden genel olarak yapılabiliyor. Eğer iade banka şubesi üzerinden yapılamaz veya yanlış ödeme doğrudan vergi dairesine yapıldıysa, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine iade/mahsup dilekçesi vererek iade talebinde bulunulabiliyor. Aracın bağlı bulunduğu vergi dairesi ise plaka il koduna ve verildiği ilçeye göre değişiyor.

2016 Yılında Önce Alınan Ehliyetlerin Değişmesi

01.01.2016 tarihi öncesi alınan (eski tip ehliyetlerin) 31.12.2020 tarihine kadar yenilenmesi gerekiyor. Ehliyet yenileme işlemlerinde ise toplamda 15 TL harç ödemesi yapılıyor. Öte yandan yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlükleri üzerinden değil, Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak için ise ehliyet randevusu yazımızı inceleyin. 

100 cc Motor Vergisi Var mı?

Hayır, 0-100 cc arasındaki motorlardan vergi alınmaz.

2021 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Oranları

1- Otomobil Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

01/01/2018'den önce alınan otomobiller için:

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
1300 cm³ ve aşağısı
1.051 TL 
733 TL 
410 TL 
309 TL
109 TL
1301 - 1600 cm³'e kadar
1.830 TL 
1.372 TL
796 TL 
563 TL
216 TL
1601 - 1800 cm³'e kadar
3.234 TL 
2.526 TL 
1.488 TL
906 TL
351 TL
 1801 - 2000 cm³'e kadar
5.095 TL 
3.923 TL
2.306 TL 
1.372 TL
541 TL
2001 - 2500 cm³'e kadar
7.640 TL
5.547 TL 
3.466 TL
2.070 TL
819 TL
2501 - 3000 cm³'e kadar
10.655 TL 
9.268 TL
5.790 TL
3.113 TL
1.143 TL
3001 - 3500 cm³'e kadar
16.226 TL 
14.600 TL 
8.794 TL
4.389 TL
1.610 TL
3501 - 4000 cm³'e kadar
25.513 TL 
22.030 TL 
12.974 TL
5.790 TL
2.306 TL
4001 cm³ ve yukarısı
41.756 TL
31.312 TL 
18.544 TL
8.333 TL
3.234 TL

01/01/2018'den sonra alınan otomobiller için:  

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
Araç Değeri (KDV Hâriç)1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
1300 cm³ ve aşağısı
56.500 TL'ye kadar1.051 TL 
733 TL 
410 TL 
309 TL
109 TL
1300 cm³ ve aşağısı
56.500 TL ile 99.000  TL arası1.155 TL806 TL 
450 TL 
341 TL
120 TL
1300 cm³ ve aşağısı
99.000 TL üzeri1.261 TL 
879 TL 
492 TL 
372 TL
130 TL
1301 - 1600 cm³'e kadar
56.500 TL'ye kadar
1.830 TL 
1.372 TL
796 TL 
563 TL
216 TL
1301 - 1600 cm³'e kadar
56.500 TL ile 99.000 TL arası
2.014 TL 
1.510 TL
876 TL 
617 TL
236 TL
1301 - 1600 cm³'e kadar
99.000 TL üzeri
2.197 TL 
1.647 TL
954 TL 
674 TL
258 TL
1601 - 1800 cm³'e kadar
141.600 TL'ye kadar
3.556 TL 
2.781 TL 
1.635 TL
998 TL
387 TL
1601 - 1800 cm³'e kadar
141.600 TL üzeri
3.881 TL 
3.032 TL 
1.786 TL
1.090 TL
422 TL
 1801 - 2000 cm³'e kadar
141.600 TL'ye kadar
5.603 TL 
4.315 TL
2.536 TL 
1.510 TL
594 TL
 1801 - 2000 cm³'e kadar
141.600 TL üzeri
6.113 TL 
4.709 TL
2.767 TL 
1.647 TL
648 TL
2001 - 2500 cm³'e kadar
176.800 TL'ye kadar
8.405 TL
6.102 TL 
3.812 TL
2.277 TL
901 TL
2001 - 2500 cm³'e kadar
176.800 TL üzeri
9.170 TL
6.656 TL 
4.158 TL
2.485 TL
983 TL
2501 - 3000 cm³'e kadar
353.900 TL'ye kadar
11.719 TL 
10.196 TL
6.369 TL
3.426 TL
1.256 TL
2501 - 3000 cm³'e kadar
353.900  TL üzeri
12.786 TL 
11.122 TL
6.949 TL
3.738 TL
1.371 TL
3001 - 3500 cm³'e kadar
353.900 TL'ye kadar
17.848 TL
16.060 TL 
9.674 TL
4.829 TL
1.769 TL
3001 - 3500 cm³'e kadar
353.900 TL üzeri
19.472 TL 
17.519 TL 
10.553 TL
5.267 TL
1.932 TL
3501 - 4000 cm³'e kadar
566.400 TL'ye kadar
28.063 TL 
24.233 TL 
14.271 TL
6.369 TL
2.536 TL
3501 - 4000 cm³'e kadar
566.400 TL üzeri
30.616 TL 
26.435 TL 
15.571 TL
6.949 TL
2.767 TL
4001 cm³ ve yukarısı
672.600 TL'ye kadar
45.932 TL
34.443 TL 
20.399 TL
9.168 TL
3.556 TL
4001 cm³ ve yukarısı
672.600 TL üzeri
50.107 TL
37.575 TL 
22.254 TL
10.001 TL
3.881 TL

2- Motosiklet Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

Motor Silindir Hacmi  (cm³)
1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
100 -   250 cm³'e kadar
196 TL 
147 TL
108 TL 
67 TL
26 TL
251 -   650 cm³'e kadar
405 TL
307 TL
196 TL
108 TL
67 TL
651 -  1200 cm³'e kadar
1.045 TL
621 TL
307 TL
196 TL
108 TL
1201 cm³ ve yukarısı
2.535 TL
1.675 TL 
1.045 TL 
830 TL
405 TL

3- Diğer Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama 

Taşıt Cinsi / Oturma Yeri / Azami Toplam Ağırlık / Motor Silindir Hacmi (cm³)
1 - 6 yaş
7 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
 3 - Minibüs
1.256 TL
830 TL
405 TL 
4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar (Motor Silindir Hacmi)
1900 cm³ ve aşağısı
1.675 TL
1.045 TL
621 TL
1901 cm³ ve yukarısı
2.521 TL
1.675 TL
1.045 TL
5 - Otobüs (Oturma Yeri)
25 kişiye kadar
3.172 TL
1.895 TL 
830 TL
26 - 35  kişiye kadar 
3.804 TL
3.172 TL
1.256 TL
36 - 45  kişiye kadar
4.234 TL
3.591 TL
1.675 TL
46 kişi ve yukarısı
5.079 TL
4.234 TL
2.535 TL
6 - Kamyonet, Kamyon, Çekici (Azami Toplam Ağırlık)
1.500 kg'a kadar
1.127 TL
748 TL
367 TL
1.501 -   3.500  kg'a kadar
2.281 TL
1.322 TL
748 TL
3.501 -   5.000  kg'a kadar
3.427 TL
2.852 TL
1.127 TL
5.001 - 10.000  kg'a kadar
3.800 TL
3.231 TL
1.515 TL
10.001 - 20.000  kg'a kadar
4.572 TL
3.804 TL
2.281 TL
20.001 kg ve yukarısı
5.719 TL 
4.572 TL
2.657 TL

Elektrikli Araçların 2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Oranları

1- Elektrikli Otomobil Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması

01/01/2018'den önce alınan elektrikli otomobiller için:

Kilowatt (kW) aralığı1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
70 kW ve aşağısı
262 TL 
183 TL 
102 TL 
77 TL
27 TL
71 kW - 85 kW'e kadar
457 TL 
343 TL
199 TL 
140 TL
54 TL
86 kW - 105 kW'e kadar
808 TL 
631 TL 
372 TL
226 TL
87 TL
106 kW - 120 KW'e kadar
1.273 TL 
980 TL
576 TL 
343 TL
135 TL
120 kW - 150 kW'e kadar
1.910 TL
1.836 TL 
866 TL
517 TL
204 TL
151 kW - 180 kW'e kadar
2.663 TL 
2.317 TL
1.447 TL
778 TL
285 TL
180 kW - 210 kW'e kadar
4.056 TL 
3.650 TL 
2.198 TL
1.097 TL
402 TL
211 kW - 240 kW'e kadar
6.378 TL 
5.507 TL 
3.243 TL
1.447 TL
576 TL
241 kW  ve üzeri
10.439 TL
7.828 TL 
4.636 TL
2.083 TL
808 TL

01/01/2018'den sonra alınan elektrikli otomobiller için:  

Kilowatt (kW) aralığı
Araç Değeri (KDV Hâriç)1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
70 kW ve aşağısı
56.500 TL'ye kadar262 TL 
183 TL 
102 TL 
77 TL
27 TL
70 kW ve aşağısı
56.500 TL ile 99.000  TL arası288 TL201 TL 
112 TL 
85 TL
30 TL
70 kW ve aşağısı
99.000 TL üzeri315 TL 
219 TL 
123 TL 
93 TL
32 TL
71 kW - 85 kW'e kadar
56.500 TL'ye kadar
457 TL 
343 TL
199 TL 
140 TL
54 TL
71 kW - 85 kW'e kadar
56.500 TL ile 99.000 TL arası
503 TL 
377 TL
219 TL 
154 TL
59 TL
71 kW - 85 kW'e kadar
99.000 TL üzeri
549 TL 
411 TL
238 TL 
168 TL
64 TL
86 kW - 105 kW'e kadar
141.600 TL'ye kadar
889 TL 
695 TL 
408 TL
249 TL
96 TL
86 kW - 105 kW'e kadar
141.600 TL üzeri
970 TL 
758 TL 
446 TL
272 TL
105 TL
106 kW - 120 KW'e kadar
141.600 TL'ye kadar
1.400 TL 
1.078 TL
634 TL 
377 TL
148 TL
106 kW - 120 KW'e kadar
141.600 TL üzeri
1.528 TL 
1.177 TL
691 TL 
411 TL
162 TL
120 kW - 150 kW'e kadar
176.800 TL'ye kadar
2.101 TL
1.525 TL 
953 TL
569 TL
225 TL
120 kW - 150 kW'e kadar
176.800 TL üzeri
2.292 TL
1.664 TL 
1.039 TL
621 TL
245 TL
151 kW - 180 kW'e kadar
353.900 TL'ye kadar
2.929 TL 
2.549 TL
1.592 TL
856 TL
314 TL
151 kW - 180 kW'e kadar
353.900  TL üzeri
3.196 TL 
2.780 TL
1.737 TL
934 TL
342 TL
180 kW - 210 kW'e kadar
353.900 TL'ye kadar
4.462 TL
4.015 TL 
2.418 TL
1.207 TL
442 TL
180 kW - 210 kW'e kadar
353.900 TL üzeri
4.868 TL 
4.379 TL 
2.638 TL
1.316 TL
483 TL
211 kW - 240 kW'e kadar
566.400 TL'ye kadar
7.015 TL 
6.058 TL 
3.567 TL
1.592 TL
634 TL
211 kW - 240 kW'e kadar
566.400 TL üzeri
7.654 TL 
6.608 TL 
3.892 TL
1.737 TL
691 TL
241 kW  ve üzeri
672.600 TL'ye kadar
11.483 TL
8.610 TL 
5.099 TL
2.292 TL
889 TL
241 kW  ve üzeri
672.600 TL üzeri
12.526 TL
9.393 TL 
5.563 TL
2.500 TL
970 TL

2- Elektrikli Motosiklet Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması

Kilowatt (kW) aralığı
1 - 3 yaş
4 - 6 yaş
7 - 11 yaş
12 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
6 kW - 15 kW'e kadar
49 TL 
36 TL
27 TL 
16 TL
6 TL
16 kW - 40 kW'e kadar
101 TL
76 TL
49 TL
27 TL
16 TL
41 kW - 60 kW'e kadar
261 TL
155 TL
76 TL
49 TL
27 TL
61 kW ve üzeri
633 TL
418 TL 
261 TL 
207 TL
101 TL

3- Diğer Elektrik Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplaması 

Taşıt Cinsi / Oturma Yeri / Azami Toplam Ağırlık / Kilowatt (kW) aralığı
1 - 6 yaş
7 - 15 yaş
16 ve yukarı yaş
 3 - Minibüs
314 TL
207 TL
101 TL 
4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar (Kilowatt (kW) aralığı)
115 kW ve aşağısı
418 TL
261 TL
155 TL
115 kW ve üzeri 
630 TL
418 TL
261 TL
5 - Otobüs (Oturma Yeri)
25 kişiye kadar
793 TL
473 TL 
207 TL
26 - 35  kişiye kadar 
951 TL
793 TL
314 TL
36 - 45  kişiye kadar
1.058 TL
897 TL
418 TL
46 kişi ve yukarısı
1.269 TL
1.058 TL
633 TL
6 - Kamyonet, Kamyon, Çekici (Azami Toplam Ağırlık)
1.500 kg'a kadar
281 TL
187 TL
91 TL
1.501 -   3.500  kg'a kadar
570 TL
330 TL
187 TL
3.501 -   5.000  kg'a kadar
856 TL
713 TL
281 TL
5.001 - 10.000  kg'a kadar
950 TL
807 TL
378 TL
10.001 - 20.000  kg'a kadar
1.143 TL
951 TL
570 TL
20.001 kg ve yukarısı
1.429 TL 
1.143 TL
664 TL

Kaynaklar:

27.12.2016 Tarihli 29931 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 47)

31.12.2018 Tarihli 30642 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 51)

27.12.2019 Tarihli 30991 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 52)

29.12.2020 Tarihli 31349 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 53)

Gelir İdaresi Başkanlığı Yıllara Göre Yeniden Değerlendirme Oranları Tablosu

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et