Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Yayımlama: 13.05.2016 Güncelleme: 05.05.2021

* Güncel benzin, dizel ve LPG fiyatlarına ulaşmak için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

* 20 sigorta şirketinin trafik sigortası fiyatları görmek için trafik sigortası, kasko sigortası fiyatlarını görmek için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin. 

Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler

  • Doğru lastik basıncı
  • Düzenli motor yağı bakımı yapılması
  • Doğru viteste araç kullanılması
  • Aracın sabit hızda kullanılması
  • Doğru yakıt kullanılması
  • Klimanız az kullanılması
  • Gereksiz yük taşıma yapılmaması

Yukarıda saydığımız faktörlere dikkat ederek aracınızın yakıt tüketimini azaltmanız mümkün. Yakıt tüketiminizin ne kadar olduğunu ise kilometre (km) başına yakıt harcamanız, alacağınız yakıtla gidebileceğiniz mesafe olarak hesaplama aracımızı üzerinden ayrı ayrı hesaplayabilirsiniz. 

Yakıt Tüketimi Hesaplama

En Çok Satılan Online İkinci El Araçlar

SıraMarka Model
1Volkswagen
Passat
2Renault 
Clio
3FordFocus
4RenaultMegane
5OpelAstra
6RenaultFluence
7ToyotaCorolla
8FiatEgea
9RenaultSymbol
10BMW3 Serisi

Tablo, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan İkinci El Online Pazar Trend Raporu - Kasım 2020 verilerine göre düzenlendi.  


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 155 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 172 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.


Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kilometre başına yakıt tüketimi hesaplaması yapmak için “Alınan Yakıt” ve “Gidilen Mesafe” kısımlarını doğru bir şekilde girin. Bilgiler girildikten sonra, Hesapkurdu.com Yakıt Tüketimi hesaplama aracımız alınan yakıt kısmını, gidilen mesafe kısmına bölüyor ve “Kilometre (km) Harcama”yı buluyor.

Örneğin, alınan yakıt 200 TL, gidilen yolun ise 800 km olduğu bir durumda, 200 TL/800 km = 0,25 TL kilometre başına yakıt harcamasının TL karşılığı bulunmuş olur.

Gidilebilecek mesafe hesaplaması ise kilometre hesaplaması ile benzer şekilde yapılıyor. “Alınan Yakıt” kısmına girilen tutar,  “Kilometre (km) Harcama” kısmına girilen tutara bölünür.

Örneğin, 200 TL’lik bir yakıt alındığı ve aracında kilometrede 0,25 TL yaktığı durumunda, 200 TL/0,25 TL = 800 km gidilebilecek mesafe olarak hesaplama aracımız tarafından bulunmuş olur.

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama
Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama

Satın Alınan Yakıt
Kat Edilen Mesafe
Kilometre Başına Tüketim
200 TL
600 km
0,33 TL
200 TL
750 km
0,27 TL
200 TL
1.000 km
0,20 TL

*Yakıt tüketiminde aracın bakımlı olması ve periyodik olarak muayenesinin yapılması da önemli bir etkendir. Araç muayene ve randevu işlemleri ile alakalı bilgi almak için ise araç muayenesi yazımızı inceleyin. 

Aracın Gösterdiği Yakıt Tüketimini Kilometre Başına Tüketime Çevirmek 

Çoğunlukla araçlarda standart olarak, 100 km başına litre tüketimi gösterilmektedir. Ayrıca çoğu araç litre tüketiminin yanında, alınan yakıt ile gidilebilecek olan ortalama mesafeyi göstermektedir. Bunu göstermek için araç, litre olarak gösterdiği yakıt tüketimin kilometreye çevirmektedir. Biz bu işlemi daha basit olması için kilometre başına Türk Lirası (TL) tüketimi çevireceğiz. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bir bakalım:

100 km yakıt tüketimin 6 litre olarak gösterildiğini ve aracın dizel (diesel) olduğunu varsayalım. Bu durumda öncelikle kullanmış olduğunuz dizelin litre fiyatını öğrenmelisiniz. Örneğin, almış olduğunuz dizelin litre fiyatının 3,75 TL olduğu bir durumda, 6*3,75 TL =  22,5 TL olarak aracınızın 100 km’de harcamış olduğu yakıt tutarını bulmuş olursunuz. Bu tutarı 100 böldüğümüz zaman ise 22,5 TL/100 = 0,225 TL aracınızın km’de harcamış olduğu tutarı bulmuş oldunuz. Bu tutarın daha anlaşılır olması için 5’i yukarı yuvarlarsak, aracınız 0,23 TL yani km’de yirmi üç kuruş yakmaktadır.

Kaynak:

Otomotiv Distribütörleri Derneği İkinci El Online Sektör Raporu Kasım 2020

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et