Muayenesi Olmayan Araç Satılabilir mi?

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 03.12.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.
Araç muayenesi; kişisel araçlarda iki yıl, ticari araçlarda ise bir yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin sonunda muayenenin tekrarlanması gerekir. Çekme belgeli taşıtlar hariç, muayene süresi biten taşıtların satışının gerçekleşmesi mümkün değildir.

Muayenesiz araç satışı yapılabilmesi için aracın çekme belgesine sahip olması gerekir. Trafikte çekilen araçların satışı noter eşliğinde gerçekleşebilir. Aracın satıştan sonra tekrar trafiğe girebilmesi için muayeneye girmesi zorunludur. Aksi takdirde yeni araç sahibi muayenesiz araç kullanma cezasına tabi olur. Sigortasız aracın satışı hakkında detaylı bilgiyi sigortasız araç satışı yapılır mı sayfamızdan edinin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 22 Ekim 2021

İstanbul 850 TL
Ankara 911 TL
Diğer İller 853 TL
İstanbul 868 TL
Ankara 831 TL
Diğer İller 789 TL
İstanbul 901 TL
Ankara 849 TL
Diğer İller 801 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Araç muayene randevu ve raporlama işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılır.
 • Araç muayenesi sonucunda çıkan raporda araçta ağır hasarların yer aldığı ya da emniyetsiz olduğu tespit edilirse muayene onaylanmaz. Araçlara yalnızca hasarsız ya da az hasarlı hallerde muayene raporu verilir.
 • Araç muayene ücretlerinin ödemesi nakit, kredi kartı ya da banka kartıyla yapılabilir. 
 • Kişiden istenen belgelerden biri olan egzoz ölçüm belgesinin eksik olması halinde araç muayene raporuna ağır hasarlı olarak işlenir.
 • 2021 yılında muayenesiz araç kullanmanın cezası 314 TL üzerinden ücretlendirilir. 
 • Muayenesi olmayan arabanın trafiğe çıkması yasaktır. Arabanın yasaklı durumda trafiğe çıkması halinde plaka yetkililer tarafından trafik dışı tutulur.

Araç Muayene İçin İstenen Belgeler

Araç muayenesinde kişiden istenen belgeler arasında; 

 • Trafik sigorta poliçesi
 • Ruhsat
 • Egzoz muayene belgesi 
 • Ruhsat sahibinin kimlik belgesi bulunur. 

Muayene randevusu hakkında daha detaylı bilgi almak için araç muayene randevusu sayfasını ziyaret edin.


Araç Muayenesi Nasıl Sorgulanır?

Arabanın muayene bilgisi e-devlet üzerinden ve ücretsiz muayene sistemi TÜVTÜRK’ün internet sitesinden ulaşılabilir. Aracın muayene bilgisini almak için ilgili alana;

 • 19 haneli plaka tescil belgesi seri numarasını veya
 • Muayene rapor numarasını girmek yeterlidir. 

Araç muayene randevusu da yine TÜVTÜRK üzerinden alınabilir.

Muayene kapsamında ağır kusurların ne olduğunu öğrenmek için araç muayenesinde ağır kusurlar sayfasını ziyaret edin.

Araç Muayenesinin Faydaları Nelerdir?

Araçların düzenli olarak muayeneden geçmesi hem trafiğin hem de araç içindekilerin güvenliğini koruma altına alır. TÜVTÜRK tarafından belirlenen periyotlarda yapılan muayeneler sayesinde arabalar büyük hasarlara karşı korunur ve araç hasarından kaynaklı trafik kazalarının önüne geçilmiş olur. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikir?

Muayene zamanı gelen aracın trafikten men edilmemesi için en kısa sürede muayenesinin yapılmış olması gerekir. Muayene süresi 1 gün gecikmiş bile olsa araç muayene gecikme cezası uygulanabilir. Trafik yetkilileri tarafında muayene süresi tanınabilir fakat günü geçmeden yaptırmak her zaman önemlidir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et