HGS Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 16.03.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi HGS, ücretli köprü ve otoyollarda gişede durmadan hızlı ödeme ve geçiş sağlayan bir sistemdir. Türkiye’de 2012 yılında kullanılmaya başlanan HGS ile köprü ve otoyol gişelerinde ödeme RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi ile yapılır.


Trafik Sigortası Fiyatları - 01 Aralık 2021

İstanbul 819 TL
Ankara TL
Diğer İller 662 TL
İstanbul 954 TL
Ankara 909 TL
Diğer İller 875 TL
İstanbul 988 TL
Ankara 1015 TL
Diğer İller 945 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


HGS Çeşitleri

Etiket ve kart olmak üzere iki adet HGS çeşidi vardır. Etiket, yapışkandır ve aracın ön camına yapıştırılır. Kartın yapışkan özelliği yoktur.

HGS Nasıl Çalışır?

Aracın ön camına yapıştırılan etiket ya da kart gişedeki otomatik okuyucu tarafından algılanır, böylece aracın durmasına gerek kalmadan geçiş ücreti sistem tarafından aracın HGS bakiyesinden tahsil edilir. 

OGS ile merak edilenleri OGS nedir, nasıl alınır sayfamızdan edinin.

HGS Nasıl Alınır?

HGS almak için araç ruhsatı ve kimlik belgesi yeterlidir. PTT'den, anlaşmalı benzin istsasyonları ve bankalardan alınabilir. İkinci el araç alan sürücüler aracın üzerinde HGS olup olmadığını e-Devlet üzerinden plaka no ile kontrol etmelidir. 

HGS Anlaşmalı Bankalar

İş BankasıAlbaraka TürkGaranti Bankası
Kuveyt TürkTEBDenizbank
Yapı Kredi BankasıVakıfbankHalk Bankası
Türkiye FinansAkbankZiraat Bankası
QNB Finansbank

HGS Anlaşmalı Petrol Ofisleri

Petrol Ofisi               Shell                  BP
OpetTPPD               Total Yetkili İstasyonları

HGS Nereden Alınır?

HGS PTT'den, anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alınabilir. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

HGS Ücreti Ne Kadar?

  • PTT şubelerinde HGS etiket ücreti 12.5 TL, kart ücreti 25 TL’dir. 
  • Anlaşmalı bankalarda ise HGS ücreti farklılık gösteriyor ancak bazı bankalar otomatik ödeme talimatı veren, maaş hesabını taşıyan ya da mevduat hesabı açtıran müşterilerine ücretsiz olarak HGS etiketi verebiliyor. Ücretsiz HGS kartı ya da etiketi almak için müşterisi olduğunuz banka ile görüşebilirsiniz. 

Bankaların HGS ücretlerini HGS ücreti sayfamızdan öğrenin.

HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yüklemesi şuralardan yapılır: 

  • PTT şubeleri
  • anlaşmalı bankalar
  • anlaşmalı benzin istasyonları
  • e-Devlet
  • HGS web sayfası ve HGS mobil uygulama
  • telefon operatörleri üzerinden SMS

PTT şubelerinden alınan HGS ürünlerine PTT’nin online alışveriş sitesi olan ePttAVM’dem yükleme yapılır. Anlaşmalı bankalarda şube ve ATM’lerde yükleme yapabileceği gibi internet, mobil ve telefon bankacılığı ile de HGS bakiye yükleme yapılır.

HGS bakiye ve ceza sorgulama işlemleri hakkında tüm merak edilenleri HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS Araç Sınıfları

Köprü ve otoyollarda da geçiş ücreti de araç sınıfına göre değişir. Sürücüler, aracın aks aralığına (dingil mesafesi) göre belirlenen araç sınıfına uygun HGS etiketi kullanmak zorundadır. Araç sınıfına göre altı tip HGS çeşidi vardır. Bunlar:

SınıfAraç
1. sınıf araçlarAks aralığı 3.20 mt altında olan araçlardır. Otomobil, kamyonet, minübüs, arazi taşıtı vb.
2. sınıf araçlarAks aralığı 3.20 mt ve üzerinde olan 2 akslı araçlardır. Minibüs, kamyonet, otobüs vb.
3. sınıf araçlarAks adedi 3 tane olan her türlü araçlardır.
4. sınıf araçlarDingil sayısı 4 ve 5 adet araçlardır. 
5. sınıf araçlarDingil sayısı 6 ve üzerinde olan araçlardır. Kamyon, treyler vb.
6. sınıf araçlarMotosikletlerdir.

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri hakkında detaylı bilgiyi köprü ve otoyol geçiş ücretleri sayfamızdan edinin.

HGS Geçiş İhlali

HGS kart ya da etiketi olmayan ya da yeterli bakiyesi bulunmayan sürücülere, geçiş yapılan yol ya da köprü ücretinin dört katı ceza uygulanır. Ancak HGS kart ya da etiketi olmayan ve geçiş esnasında HGS kartında yetersiz bakiye olan sürücüler ihlalin yapıldığı günden itibaren 15 gün içinde HGS aldığında veya gerekli bakiyeyi yüklediği takdirde bir ceza uygulanmaz. 

HGS Geçiş İhlali Sorgulama

Geçiş ihlalleri sorgulaması aşağıdakiler üzerinden yapılır:

HGS kartında yeterli bakiye bulunmadan ücretli köprü ve otoyolların kullanılması durumunda 15 gün içinde yükleme yapılmazsa cezai işlem uygulanır.

Aracın Satılmasının Ardından HGS Üyeliği

HGS etiketi aracın satılmasının ardından PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla iptal ettirilmelidir ve aracın camından sökülmelidir. Satılan araca tanımlı HGS etiketindeki bakiye, yeni bir etiket alınacaksa yeni etikete transfer edilebilir. Yeni bir HGS etiketi alınmayacaksa iptal ettirilen HGS etiketinde yer alan bakiye 1 ay sonra PTT’lerden alınır.

HGS kartlarında ise iptal edilmeden plaka güncelleme işlemi yapılır. Kartın tanımlı olduğu aracın satılmasının ardından HGS kartı yeni bir plakaya tanımlanmayacaksa, plaka sıfırlanma işlemi ile güncellenebilir. Bu durumda HGS kartına gelecekte yeni bir plaka tanımlanır.

Kaynak:

PTT HGS Müşteri Hizmetleri


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et