Periyodik Araç Bakımı

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 22.08.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik bakım, taşıtınızın daha iyi çalışması, güvenli ve uzun ömürlü olması için belirli dönemlerde bakım ve kontrollerinin yapılması, bazı parçaların değiştirilmesi ve azalan sıvıların yenilenmesi işlemlerine denir. 

Periyodik araç bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • zamanında bakım yaptırmak
 • yetkili ve uzman servisten hizmet almak
 • periyodik bakım çizelgesini baz almak
 • bakım tablosunu doğru takip etmek

Tüm motorlu taşıtlar belirli aralıklar veya belirli kilometrelerde bakım yaptırmak zorundadır. Bakım hizmetleri aracın markasına göre bazı model ve yakıt türlerine göre değişiklik gösterir. Araç muayene ücreti ve işlemleri hakkında detaylı bilgi için araç muayenesi sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 01 Aralık 2021

İstanbul 819 TL
Ankara TL
Diğer İller 662 TL
İstanbul 954 TL
Ankara 909 TL
Diğer İller 875 TL
İstanbul 988 TL
Ankara 1015 TL
Diğer İller 945 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için online trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için online kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Araç Bakım Fiyatları

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan araç markalarının 2021 araba bakım fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında aracınızın periyodik bakım tablosuna internet üzerinden ulaşamıyorsanız, yetkili servisleri arayarak bu listeleri talep edebilirsiniz.

MarkaPeriyodik Bakım Tablosu
FiatFiat Periyodik Bakım
FordFord Periyodik Bakım
HyundaiHyundai Periyodik Bakım
Mercedes-BenzMercedes Periyodik Bakım
VolkswagenVolkswagen Periyodik Bakım
RenaultRenault Periyodik Bakım
ToyotaToyota Periyodik Bakım
BMWBMW Periyodik Bakım
HondaHonda Periyodik Bakım

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Araç Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişir. Sıfır araçların periyodik bakımı 10 bin km ile 20 bin km arasında yapılır. Hibrit araçlarda da 15 bin km veya yılda bir kez yapılması gerekir. Dizel araçlarda da bu ölçü 10 ve 20 bin km arasındadır. 

Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları temel alınarak belirlenir. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bu süre veya kilometreleri geçirmeden araba bakımlarını yaptırmaları önemlidir.

Araç Bakım Çizelgesi Nedir?

Araç periyodik bakımında, her markanın araç tipi ve modeline uygun bir çizelgesi bulunur. Aracınızı götürdüğünüz servis bu periyodik bakım çizelgesini baz alarak işlemlerinizi yapmalıdır. Bu çizelgeler hazırlanırken genel olarak aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınır. 

Periyodik Bakımlarda Neler Yapılır? 

Değişen parçalar genellikle benzerdir, bakımı yapılan parçalar ise aracın modeline ve markasına göre değişir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz değişen parçalara özellikle belli bakımlarda (100 bin km bakımı gibi) ek olarak çeşitli parçalarda dâhil olabiliyor.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

 • motor yağı
 • yağ filtresi
 • hava filtresi
 • polen filtresi (klimalı araçlarda)
 • yakıt filtresi

Periyodik Bakımlarda Başlıca Bakım ve Kontrolü Yapılan Parçaları

 • frenlerin bakımı ve kontrolü
 • soğutma suyu kontrolü (antifriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir)
 • far ayarı
 • ön takım kontrol
 • lastiklerin hava basıncı ve diş kontrolü 
 • şase ve kaportanın gözle kontrolü

Aracınızın 10 yıllık maliyetini enflasyon oranlarına göre hesaplamak için otomobil sahibi olmanın yıllık maliyeti hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Araç sıvıları kontrolü hakkında detaylı bilgi için araç sıvılarının kontrolü nasıl yapılır yazımızı ziyaret edin.

Dizel Araç Bakımı

Aracın benzin türevine göre bakım süreleri farklılık gösterir. Bu bağlamda benzinli otomobiller için 15 bin km’de yapılması gereken periyodik bakımın, dizel otomobillerde 10 veya 20 bin km tamamlandığında yapılması gerekir.

Ayrıca araç güvenlik ekipmlarının en önemlilerinden olan hava yastığının, benzinli araçlarda 30 bin km’de kontrol edilmesi gerekirken dizel araçlar için bu süre 20 bin km olarak olmalıdır.

Araç Bakım Formu Örneği

Araç bakımı yapacak servisler aşağıda yer alan örnek görselde olduğu gibi, araç sahipleri için öncelikle bir bakım formu düzenler. Bu bakım formunun içeriğinde araca ve araç sahibine ait bazı bilgiler ile hangi bakımların yapılması gerektiği ve fiyatlar yer alır.

Periyodik Araç Bakımı

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et