Hayat Sigortası Nedir?

Güncelleme: 05.07.2021 Yayımlama: 17.12.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Hayat sigortası, poliçe devam ettiği sürece; sakat kalma, tehlikeli hastalık, işsizlik gibi durumların yaşanması karşısında poliçe sahibini, vefat durumunda ise lehdar adı altında belirtilmiş kanuni varisleri koruyan ve riziko gerçekleştiğinde poliçede belirtilen teminat tutarında ödeme yapan sigorta türüdür. Hayat sigortası poliçeleri 1 yıllık düzenlenir ama isteğe bağlı olarak her sene yenilenebilir veya yenilenmesi için talimat verilebilir. 

Hayat Sigortası Teklifleri 

Hayat Sigortası Şartları

 • 18-65 yaş aralığında olmak
 • T.C. vatandaşı olmak (T.C. vatandaşı olmayanlarda gerekli belgelerini temin etmeleri karşılığında hayat sigortası yaptırabilir)

Birçok türü olan hayat sigortasında istenildiği takdirde poliçeye ek teminatlar ilave edilebilir. Hayat sigortası dünyanın her yerinde geçerli olan sigorta türüdür. 

Hayat Sigortası Teminatları

Hayat sigortasının ana odağı sigorta sahibinin vefat durumudur. Vefat teminatının yanında ek olarak ilave teminatlar da içerebilir. Her sigorta şirketine göre farklılık gösterebilecek teminatlar genel olarak şunlardır;

 • Vefat Teminatı; Poliçe sahibinin sigorta süresi içerisinde vefat etmesi durumunda poliçede belirtilen toplam tutar varisine ödenir. Vefat durumunda kredi borcu ile detaylı bilgi almak için ölen kişinin kredi borcu ne olur sayfamızı ziyaret edin.
 • Kaza Sonucu Vefat; Kaza sonucu ani ölümün gerçekleşmesiyle poliçe sahibinin ailesine destek olmak amacıyla yapılır.
 • Kaza Sonucu Kalıcı Maluliyet (Sakatlık hali); Kaza sonucu sakat kalınması durumunda poliçe sahibini sigorta şirketinden tazminat alır. Sigorta şirketi maluliyet derecesine göre ödeme yapar. Poliçe sahibinin bakım masrafları karşılanır aynı zamanda çalışamadığı için gelir kaybı önlenmiş olur.
 • Hastalık Sonucu Maluliyet; Poliçe süresi içerisinde bir hastalık sonucu maluliyet oluştuysa tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. 
 • Kaza Sonucu Teminat; Kaza sonrası hastane, ilaç ve doktor masrafları teminat kapsamı tutarında poliçeden karşılanır.
 • Tehlikeli Hastalıklar Teminatı; Poliçe süresinde kanser, böbrek yetmezliği, kalp krizi, organ nakli, körlük, sağırlık gibi hastalıklar poliçede teminata eklenirse belirlenen tutarda tazminat ödenir.

Vefat eden kişilerin kredi hayat poliçesi sorgulaması için kredi hayat poliçesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hayat Sigortası Çeşitleri 

Hayat sigortası genel olarak iki çeşittir.

Tam Koruma Hayat Sigortası; Poliçede belirtilen risklerin gerçekleşmesiyle geride kalan aile üyelerine ya da poliçe sahibine maddi olarak destek olan sigorta çeşididir. Teminat tutarları yüksektir. Birikim yapılmaz.

Birikimli Hayat Sigortası; Birikim yapmaya odaklıdır. Poliçe sahibini ve sevdiklerinin maddi olarak geleceklerini planlar. Tam koruma hayat sigortasına oranla teminat tutarları daha düşüktür. Eğer istenirse poliçe bir başkasına devredilebilir.

Hayat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hayat sigortası fiyatları ve prim ödemelerini etkileyen faktörler arasında;

 • Yaş durumu
 • Meslek 
 • Cinsiyet 
 • Sağlık durumu önemli rol oynar. 

Hayat Sigortası Teminat Dışında Kalan Durumlar

 • Poliçe sahibi sigorta şirketine haber vermeksizin ruhsatı olmayan bir hava taşıtıyla yolcu sıfatı dışında yolculuk yapması halinde kaza sonucu vefat ederse sigorta ölüm tazminatını ödemez. Sadece riyazi ihtiyatı ödemekle yükümlü olur.

Riyazi ihtiyat: sigorta şirketlerinin bir yıldan uzun süreli hayat sigortası sözleşmeleri için olası risklere karşı kendilerine korumaya almak amacıyla ayırdıkları karşılıklardır.

 • Poliçe sahibi intihar sonucu ölmüş ise akli dengesi ne olursa olsun sigortacı sigorta bedelini ödemelidir. Aksi belirtilmedikçe üç yıl boyunca üst üste sözleşmesini yenilediyse sigortacı tazminatın tamamını ödemekle yükümlüdür.
 • Poliçeden faydalanan hayatı üzerine sigorta yaptıranı öldürmüş veya suçun işlenmesinde yardımcı olmuşsa sigorta bedelinden mahrum kalır.
 • Sigorta savaş halinde aksi kararlaştırılmadı ise geçerli değildir. Fakat sigortalı savaş nedeniyle ölürse, ölüm tarihindeki riyazi ihtiyatlar ve ödeme tarihine kadar geçecek süredeki faizler hak sahiplerine ödenir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur, nasıl öğrenilir bilgi almak için ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sayfamızı inceleyin.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Faydaları

 • Hayat sigortası kaza veya hastalık sonucu hayata maddi açıdan rahat bir şekilde devam edebilmeyi,
 • Olası bir vefat durumunda aile bireylerinin maddi açıdan yaşam standartlarını koruyup eğitime devam eden çocukları varsa eğitimlerinin tamamlanmasını,
 • Ödenen primleri vergi matrahından düşme imkanı,
 • Poliçe kapsamında varsa kaza veya hastalık sonucu meydana gelen tedavi masrafları ödemeyi,
 • Tehlikeli hastalıklara yakalanılması durumunda finansal olarak destek olmayı sağlar.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et