Doğum Teminatı

Güncelleme: 16.04.2021 Yayımlama: 04.10.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Doğum Sigortası Nedir?

Sağlık sigortası doğum teminatı, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ya da Özel Sağlık Sigortası poliçelerine ekletilebilen teminat türüdür. 

Hamile kalmak isteyen kadınlar, gebelik süresi boyunca gerçekleşecek doktor muayenesi, genel tetkikler ve doğum masraflarının karşılanması için sağlık sigortalarına bu teminatı ekletebilirler. 

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları  

Hamileyken Doğum Sigortası Yaptırılabilir mi?

Genel olarak sigorta şirketlerinin böyle bir uygulaması olmamakla birlikte dönem dönem bazı sigorta paketleri sunulabiliyor. Hamile olduğunu öğrendikten sonra satın alınabilecek güncel doğum paketleri olan sigorta firmaları Demir Hayat ve Türk Nippon Sigorta’dır. 

Hamileyken yaptırılabilecek doğum sigorta paketleri:

 • Demir Hayat-İki Can 
 • Türk Nippon-Hayata Merhaba

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Demir Hayat İki Can Hamilelik Sigortası 

 • İki Can Hamilelik Sigortası hamilelik öncesi ya da sonrası satın alınabilir.
 • Standart sigortalarda olan bekleme süresi İki Can Hamilelik Sigortası’nda yoktur.
 • 18-45 yaş aralığındaki hamile ya da hamile adayı tüm kadınlar yararlanabilir.
 • İki Can Hamilelik Sigortası’nın anlaşmalı olduğu hastanelerde kullanılabilir.
 • Normal ve sezaryen doğum %100 karşılanır.
 • Rutin kontrol ve tetkikler 8 defa olmak üzere karşılanır.
 • Yenidoğan teminatı yoktur.
 • Diyetisyen, Psikolog, Diş Bakımı ve Göz Taraması gibi ek hizmetlerden faydalanılabilir.

Türk Nippon Hayata Merhaba Sigortası

 • Hayata Merhaba Sigortası hamilelik öncesi ya da sonrası satın alınabilir.
 • Standart sigortalarda olan bekleme süresi Hayata Merhaba Sigortası’nda yoktur.
 • Hayata Merhaba Sigortası anlaşmalı olunan hastanelerde kullanılabilir.
 • Normal ve sezaryen doğum %100 karşılanır.
 • Rutin kontrol ve tetkikler 13 defa olmak üzere (İstanbul’da anlaşmalı hastaneler hariç diğer şehirlerde) karşılanır.
 • Yeni doğan teminatı yoktur.
 • Acil tıbbi durum hizmetlerinden faydalanılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı

Doğum teminatı özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortasına da ek teminat olarak dahil edilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına ekletilebilen doğum teminatı şartları her sigorta firmasına göre değişse de temel olarak hamilelik sürecindeki kontroller, doğum ve hastane masraflarını kapsar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na doğum teminatı ekletmek için yatarak ve ayakta tedavi teminatı almak ile 18 yaş üzerinde olmak yeterlidir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları konusunda detaylı bilgiye tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sayfamızdan ulaşın.

Doğum Sigortası Fiyatları

Doğum sigortası fiyatları diğer sigorta türlerinde olduğu gibi birçok etkene göre değişir. Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminat fiyatları; kapsamları, eklenen teminatlar, kişinin yaşı, sağlık durumu ve benzeri kriterler göz önüne alınarak özel olarak hesaplanır. 

Hamilelik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bazı özel sigorta paketleri dışında tüm sağlık sigortası poliçelerinde doğum paketleri için bekleme süresi vardır. Bu süre de genel olarak 12 aydır. 

Özel sağlık ya da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum yapmayı planlayan kadınların sigorta başlangıç tarihinden itibaren genel olarak 12 ay hamile kalmamaları gerekir. Bu nedenle hamile kalmayı düşünmeden en az 1 sene önce doğum sigortasının yaptırılmış olması önemlidir.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Doğum teminatı kapsamında özel ürün sunan ve bekleme süresi olamayan Demir Hayat İki Can ve Türk Nippon Hayata Merhaba paketleri dışında hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde 12 ay bekleme süresi vardır.

Yeni Doğan Bebekler Doğum Teminatından Faydalanabilir mi?

Tamamlayıcı Sağlık kapsamında doğum teminatından yeni doğan bebek yararlanamaz. Yeni doğan bebeğin kuvöze girmesi ya da doğum sonrası herhangi bir sıkıntı oluşması durumunda sağlık sigortasından faydalanabilmesi için poliçeye yeni doğan teminatı eklenmiş olmalıdır.

Doğum Teminatı Sezaryenle Doğumu Karşılar mı?

Sezaryenle doğum masrafları sigorta kapsamına girer ve giderler karşılanır. Ancak özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık paketlerinde sezaryen doğum için farklı limitler bulunur. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı, sezaryen doğumun tüm masraflarını karşılarken özel sağlık sigortası doğum paketinde sigorta şirketinin belirlediği limitler dahilinde masraflar karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisini karşılar mı öğrenmek için ilgili sayfayı inceleyin.

Doğum Teminatı Yurt Dışında Doğumu Karşılar mı?

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık doğum paketleri yurt dışında doğumu teminat altına almaz. Sağlık sigortası kapsamında yurt dışında doğum gerçekleştirmek isteyenlerin poliçede yatarak tedavi yurt dışı teminatını seçmiş olması gerekir.

Ayrıca yurt dışı doğum masrafları sigorta şirketlerinin yurt dışı sağlık kurumu tarafından belirlenen limitleri dahilinde karşılanır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et