Vadeli Hesap Nedir?

Güncelleme: 02.12.2021 Yayımlama: 16.06.2020 | Okuma Süresi: 4 dk.

Vadeli hesap, yatırılan paranın belirli bir zaman içinde faiz getirisi sağladığı bir mevduat hesabı çeşididir. Vadeli hesapta, hesaba yatırılan ana para; 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl gibi belirli periyotlarda belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlar. Belirlenen süre uzadıkça faiz oranı, dolayısıyla elde edilen getiri artar; hesaba yatırılan para miktarı arttıkça da faiz kazancı artar. 

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

  • Müşterisi olunmayan bir bankadan vadeli hesap açtırmak için şubeye gitmek gerekir.
  • Vadeli hesap açtırmak istenildiğinde bankanın halihazırda müşterisi olanlar şubeye gitmeden internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla vadeli mevduat hesabı açtırabilir.
  • Bazı bankalarda internet ve mobil bankacılık üzerinden açılan vadeli hesaplarda faiz oranı daha yüksektir.

Birikim hesabı açmayı düşünüyorsanız banka seçimi yapmadan önce mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

10.000 TL 32 Gün Vade

Net Bakiye 10.144 TL
Faiz Oranı %17,25
Net Kazanç 144 TL
Net Bakiye 10.144 TL
Faiz Oranı %17,25
Net Kazanç 144 TL
Net Bakiye 10.142 TL
Faiz Oranı %17,00
Net Kazanç 142 TL

Tüm Mevduat Faizlerini Listele

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Vadeli Hesap Çeşitleri

  • Vadeli TL, Döviz veya Altın Hesabı: Birikim yapmak için en çok tercih edilen yollardan biri olan vadeli mevduat hesabında; TL, Dolar, Euro ve altın hesabı seçenekleri vardır. Vadeli TL ve vadeli döviz hesaplarında yatırılan nakit para üzerinden faiz getirisi olurken vadeli altın hesabı, gram üzerinden açılır ve faiz getirisi de yine gram altın üzerinden olur. Kâr ve zarara ortak olma esasıyla açılan katılma hesapları hakkında detaylı bilgiyi katılma hesabı sayfamızdan edinin.

  • Euro, dolar ve altın hesapları nasıl açıldığı hakkında detaylı bilgi almak için euro hesabı , dolar hesabı ve altın hesabı sayfalarımızı ziyaret edin.


  • E-vadeli Hesap: İnternet ve mobil bankacılık üzerinden açılabilen vadeli hesaplara e-vadeli hesap denir. Bazı bankalar, internet bankacılığı üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarında daha yüksek faiz oranları sunarlar. 
  • Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı: Dönem ödemeli olarak bilinen vadeli hesapta, vade bir yıl olarak belirlenir ve belirli aralıklarla banka müşterisine faiz ödemesi yapar.
  • Çeyiz Hesabı: Devlet destekli bir vadeli mevduat hesabı olan çeyiz hesabında uzun süreli bir birikim amaçlanır. Belirlenen şartlar sağlandığında, elde edilen faiz getirisinin yanı sıra devlet katkısı da birikime eklenir. Çeyiz hesabı hakkında detaylı bilgi almak için çeyiz hesabı sayfamızı ziyaret edin.
  • Hoş Geldin Vadeli Hesap: Bankaların ilk defa vadeli mevduat hesabı açtıran müşterilerine sunduğu hoş geldin vadeli hesaplarında faiz oranları normalden yüksektir. 
  • Birikim Hesabı: Birikim hesabı olarak bilinen vadeli mevduat hesaplarında vade süresi bir gündür. Yatırdığınız para günlük olarak işlem görür ve günlük faiz getirisi sağlar. Birikim hesabında daha uzun süreli vadeli hesaplara göre faiz oranları daha düşüktür; ancak günlük faiz getirisi sebebiyle para istenildiği zaman çekilebilir.

Yatırım fonları hakkında merak edilenleri yatırım fonu nedir sayfamızdan edinin.

Vadeli Hesap Faiz Oranları

Vadeli mevduat hesaplarında tüm bankalar için geçerli bir faiz oranı yoktur. Her banka, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen asgari ve azami oranlar arasında olmak şartı ile farklı rakamlar sunabilir. Ayrıca para miktarı ve belirlenen vadenin uzunluğuna göre faiz oranı da artar. Swap hakkında detaylı bilgi almak için swap nedir  sayfamızı inceleyin.

**Farklı bankaların kredilere uyguladığı güncel faiz oranlarını görmek için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Vadeli Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizi, “anapara*faiz oranı*vade (gün)/36500” formülü ile brüt olarak hesaplanır. Örneğin yıllık %17 faiz veya kâr payı oranı ile 30 gün vadeli mevduat hesabına 10 bin TL para yatırılması durumunda: 10.000 TL*17*30/36500 = 139,72 TL 30 günlük brüt faiz veya kâr payı getirisi elde edilir.

Vadeli Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?
Vadeli Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Vadeli Hesaptan Para Çekme

Vadeli mevduat hesaplarında, belirlenen süreden önce para çekilirse, (günlük faiz getirisi olan hesaplar hariç) vade bozulmuş olur ve herhangi bir faiz getirisi olmaz. Örneğin bir yıllık açılan bir vadeli mevduat hesabından bir yıl dolmadan para çekilirse, yatırılan ana para çekilebilir ancak, faiz kazancı olmaz. Vade devam ederken vadeli hesaba para yatırma nasıl yapılır öğrenmek için vadeli hesaba nasıl para yatırılır sayfamızı ziyaret edin.

Bir ay veya üç ay gibi daha kısa süreli vadelerle açılan vadeli mevduat hesaplarında faiz oranı daha düşüktür, ancak kısa vadede nakit ihtiyaçları için vade bozumu olmadan para çekilebilir. Birikim hesaplarında vade bir gün olduğundan faiz oranı daha düşüktür, ancak ana para ve günlük faiz getirisi, vade bozumu olmadan her an çekilebilir. Vadeli döviz hesabı hakkında detaylı bilgiyi vadeli döviz hesabı nedir sayfamızdan edinin.

Vadeli Hesap Stopaj Kesintisi

Vadeli mevduat hesaplarında, belirlenen vade süresine göre, elde edilen faiz getirisinden stopaj kesintisi olur. Devlete ödenen stopaj, elde edilen faiz için ödenen bir vergi çeşididir. Vadenin uzunluğuna göre, %10, %12 veya %15’e kadar stopaj kesintisi olur. Vadeli mevduat ve bono arasındaki kazancın hangisinde daha iyi olduğunu öğrenmek için vadeli mevduat mı bono mu sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB Azami Mevduat Faiz Oranları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et