Mevduat Yatırımı Yapmak İçin Doğru Banka Nasıl Seçilir?

Güncelleme: 27.10.2021 Yayımlama: 21.12.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Yatırım yapmak geleceğimiz için oldukça önemlidir. Ancak birikim yapmaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bunlardan detaylardan en önemlileri şunlardır:

  1. Yatırım türünün belirlenmesi
  2. Yatırım vadesinin belirlenmesi
  3. Yatırım için doğru bankanın belirlenmesi

Bankaların mevduat oranlarını karşılaştırmak için mevduat faizi sayfamızı ziyaret edin.

Mevduat Yatırımı Yapmak İçin Doğru Banka Nasıl Seçilir?
Mevduat Yatırımı Yapmak İçin Doğru Banka Nasıl Seçilir?

Yatırım Türünün Belirlenmesi

Bankada yatırım için hesap açarken ilk olarak belirlemeniz gerekenlerden biri yatırım türünün ne olacağıdır. Yatırım türü için değerlendirebileceğiniz seçenekler:

  • Vadeli-vadesiz mevduat hesabı 
  • Döviz hesabı 
  • Değerli maden (altın-gümüş) hesabı 

Bu hesap çeşitlerini iyi inceleyerek birikimlerinizi değerlendirmek istediğiniz hangisiyse onun için bir hesap açmanız gerekir.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

10.000 TL 32 Gün Vade

Net Bakiye 10.144 TL
Faiz Oranı %17,25
Net Kazanç 144 TL
Net Bakiye 10.144 TL
Faiz Oranı %17,25
Net Kazanç 144 TL
Net Bakiye 10.142 TL
Faiz Oranı %17,00
Net Kazanç 142 TL

Tüm Mevduat Faizlerini Listele

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat sayfamızı ziyaret edin.


Yatırım Vadesinin Belirlenmesi

Yatırım türüne karar verdikten sonra yatırım vadesinin de doğru belirlenmesi önemlidir. Sizin için kısa vadede getiri mi elde etmek önemli, yoksa uzun vadede bir birikim planınız mı var? Ya da ev, araba, gayrimenkul almak için mi birikim yapıyorsunuz? Yatırımınızın amacını baştan belirlemelisiniz. 

Bankada açtıracağınız mevduat hesabınızın vadesi yatırımın vadenizin uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde uzun vadeli açılan bir mevduat hesabını kısa vadede bozdurarak zarara uğrayabilirsiniz.

Mevduat Yatırımı Yapmak İçin Doğru Banka Seçimi

Yatırım İçin Doğru Bankanın Belirlenmesi

Banka seçerken dikkat etmeniz gereken ilk özelliklerden biri seçeceğiniz bankanın hesap ücreti alıp almaması olmalıdır. Yatırım hesabı açmadan önce mutlaka bu konuyu sormalı ve hesap ücreti almayan bir bankadan hesap açtırmalısınız. 

Banka seçilirken, dikkat edilmesi gereke önemli bir konu da eğer online bankacılığı çok tercih etmiyorsanız banka şubesinin konumunuza yakınlığıdır. Artık çoğu kişi internet bankacılığını tercih etse de banka şubesi veya ATM’lerden işlem yapmayı tercih edenler de olabilir. Bu durumda şubenin uzaklığı önem önemli hale gelir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birikiminizi vadeli mevduatta değerlendirmek istiyorsanız mutlaka faiz oranlarını iyi araştırmalı ve bankaları bu konuda karşılaştırmalısınız. Faiz oranları günlük, haftalık veya aylık olarak da seçilebilir. Bu anlamda tüm seçenekleri değerlendirmek faydalı olacaktır. 

Vadeli mevduat oranlarını karşılaştırırken bankaların ürünlerini iyi incelemek gerekir. Bazı bankalar müşterilerine ilk ay hoş geldin faizi adıyla yüksek faiz uygularken ilerleyen aylarda bu faiz dada düşük oranlarda uygularken, bazı bankalar kredi notu ya da yatırım tutarına göre kişiye özel faiz oranı verebiliyor.

Vadeli hesap ile ilgili detaylı bilgiye vadeli hesaba nasıl para yatırılır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vadesiz-Faizsiz Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı kişiler faiz konusunda hassas olabilir ve faiz almak istemeyebilir. Bu durunda bankada hesap açarken banka görevlisine kesin talimat vermeniz önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken bir hesap işletim ücreti alınmayacağından emin olmaktır.

Faizsiz bankacılık hesabı açtırmak isteyenler katılma hesabı nedir sayfamızı ziyaret edebilir.

Döviz, Altın, Gümüş Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırımınızı sadece TL üzerinden yapmayıp ani fiyat artışları için hesabınızı döviz, altın gibi yatırımlarla da çeşitlendirebilirsiniz. Ya da birikiminizi sadece döviz, altın gibi hesaplarda değerlendirmek isteyebilirsiniz. 

Günümüzde bu hesapları banka şubesinden açtırabileceğiniz gibi dijital bankacılık kanalları üzerinden de kolayca açmanız mümkün. Bunun için bu konuda hizmet sunan bankaları detaylıca karşılaştırarak kararınızı verebilirsiniz. 

Döviz ya da kıymetli madenlere yatırım yapacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli nokta bu yatırım ürünlerinde alış satış fiyatı arasındaki makasın düşük olmasıdır.

Örneğin; 20 Doları 150 TL’ye aldıysanız, seçtiğiniz bankada aynı anda 20 doların satış fiyatı 140 TL ise buna makas açıklığı denir. Alım ve satım işlemlerinde aradaki fark ne kadar az olursa o kadar iyidir diyebiliriz.  

Aynı durum altın, gümüş gibi değerli maden alım satımları için de geçerlidir.

Döviz hesabı nasıl açılır ve altın hesabı nasıl açılır öğrenmek için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Bankalar arası altın transferi nasıl yapılır öğrenmek için altın transferi sistemi sayfamızı ziyaret edin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et