Kredi Terimleri

Güncelleme: 30.12.2020 Yayımlama: 15.04.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredibilite Nedir? 

Türkçe kelime anlamı güvenilirlik olan kredibilite, müşterinin mali yükümlülüklerini yerine getirmede geçmiş ve şimdiki durumlarını değerlendirerek, krediye uygun olup olmadığını ölçen bir sistemdir

Kredi Notu Nedir? 

Kredi kartı ve geçmiş kredi ödeme bilgilerinin yani tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta( ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan sayısal ifadedir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 20.509 TL
Faiz Oranı %1,48
Aylık Taksit 568 TL
Toplam Maliyet 20.549 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 569 TL
Toplam Maliyet 20.952 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 580 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Kredi ve kredi kartı ödeme geçmişinizi toplayarak, üye kuruluşları arasında bilgi paylaşımı sağlayarak müşterilerinin finansal taleplerini doğru analiz etmesini sağlayan kuruluştur.

KMH Nedir?

KMH, kredili mevduat hesabının kısaltmasıdır. Banka hesabı üzerinde tanımlı olan hazır krediyi ifade eder. Bankalar KMH için ek hesap, esnek hesap, avans hesap, pratik hesap gibi isimlerde kullanbilmektedir. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için KMH Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Ekspertiz Raporu Nedir?

Kredi ekspertiz raporu, ilgili konuda ekspertiz lisansına sahip olan kişilerin bankalardan bağımsız bir ekspertiz kuruluşuna bağlı olarak ilgili gayrimenkulü değerlendirmeleri sonucunda verdikleri rapordur. Raporda gayrimenkulün fiyatı yanında, projeye uygunluğu, konumu, haciz/ipotek durumu gibi birçok özeliği de belirtilmektedir.

Risk Raporu Nedir? 

Kişilerin ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemelerinin geçmişi ile ilgili kayıtların yer aldığı, kişinin ödeme alışkanlıklarını gösteren raporlardır.

Kara Liste Nedir? 

Kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmemesinden dolayı zararlı diye saptanan kişilerin adlarının bulunduğu listedir.

Findeks Nedir? 

Reel piyasa ve bireysel müşterilerine hizmet vermek amacı ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş olan web üzerinden hizmet veren finansal hizmet platformudur.

Ödeme Gecikmesi Nedir? 

Bankalardan almış olduğunuz kredilerinizin ödeme planında oluşturulan tarihte ödenmemesi durumudur.

Gecikme Faizi Nedir? 

Bankalara ödemelerinizin gecikmesi durumunda sözleşmede belirtilen miktar dâhilinde size yansıtılacak olan miktardır.

Yasal Takip Nedir?

Kredi borçlusunun vadesi gelen borçlarını ödememesinden dolayı yasaların ve sözleşmede belirlenmiş olan kurallar kapsamında borçların tahsil edilmesi için başlatılan işlemlerdir.

Düşük Kredi Notu Nedir? 

Kredi kartı ve geçmiş kredi ödeme bilgileriniz KKB tarafından değerlendirilerek ortaya çıkan sayısal değerin ‘0-700’ arasında olmasıdır.

Yüksek Kredi Notu Nedir?

Kredi kartı ve geçmiş kredi ödeme bilgileriniz KKB tarafından değerlendirilerek ortaya çıkan sayısal değerin ‘1500-1900’ arasında olmasıdır.

Not Trendi Nedir?

Findeks Kredi Notu’nda zaman içerisinde gerçekleşen değişimi gösteren grafiktir. Düşme ya da yükselme eğilimini tespit etmeyi ve adım atılmasını kolaylaştırır.

Açık Ürün Bilgisi Nedir?

Açık ve geçerli olan kredi kartı ve kredi ürünlerine ait detay bilgilerin bulunduğu bölümdür.

Kapalı Ürün Bilgisi Nedir?

Kapatılmış olan kredi ve kredi kartı ürünlerine ait detay bilgilerinin bulunduğu bölümdür.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et