Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 25.05.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi başvurusu kredi notunu düşürmez. Fazla kredi başvurusu yapmak kredinin onaylanmasını etkiler mi? Bankanın değerlendirme ölçütlerine göre etkileyebilir. e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkilemiyor?

Kredi notu hesaplama kriterleri belirli dönemlerde değişkenlik gösterir. Özellikle Kredi Kayıt Bürosu'nun Findeks'i kurmasından sonra değerlendirme ölçütleri çok fazla değişti. Değiştirilen ölçütlerden biri de kredi notu sorgulamasının kredi notunu düşürmesi oldu. Zaten Findeks kurulmadan önce kredi notu detay sorgulaması çok az puan bir düşüşüne neden oluyordu. Günümüzde ise artık kredi notu sorgulaması, yani kredi başvurusu kredi notunu olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemiyor.

Öte yandan kredi notunu oluşturan ölçütlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Sorgulaması ile Kredi Başvurusunun Etkisi Aynı mı?

Findeks sadece bankaların kendilerine vermiş olduğu verilere göre analiz ederek kredi notunu oluşturur. Bu veriler ise bireysel müşterilerde kredi, kredi kartı, ödeme ve kullanım bilgileri ile gelir ve hesap durumlarıdır. Yani yapılan kredi başvurusu veya sonucu günümüzde KKB’ye verilen bilgiler arasında yer almıyor. Bu doğrultuda kişinin yapmış olduğu kredi başvuru tutarı veya sonucunun “kredi kullanılmadığı sürece” farklı bir banka tarafından görülme şansı yoktur. 

Ancak kredi notunun hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından çekildiği KKB tarafından bankalar ile paylaşılır. Bu kredi notu sorgulama bilgileri doğrultusunda banka kredi tahsis birimleri farklı bankalardan kredi talebinin ret almış olabileceğini de değerlendiriyor. 

Kredi başvurusu öncesi dikkat edilmesi gerekenleri kredi başvurusu yapacaklara 10 tavsiye sayfamızdan edinin.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 20.509 TL
Faiz Oranı %1,48
Aylık Taksit 568 TL
Toplam Maliyet 20.549 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 569 TL
Toplam Maliyet 20.952 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 580 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Fazla Kredi Başvurusu Yapmak Kredinin Onaylanmamasına Nasıl Sebep Olur?

Belirtmiş olduğumuz gibi kredi tahsis birimleri kredi başvurusu ve sonucunu görmese de hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından kredi notu sorgulaması yapıldığını görüyor. Örneğin, bir ay içerisinde 10'a yakın bankadan kredi notu sorgulaması yapılması, banka tahsis birimleri tarafından değerlendirilerek diğer bankaların vermediği krediyi biz niye verelim şeklinde doğrusal bir yaklaşım ile kredi talebini reddedebiliyor. Öte yandan bu değerlendirmeler tamamen bankaların inisiyatifinde olup, bir ay içerisinde 10, 15 gibi fazla sorgulama yapılması durumunda genelde varılan bir kanıdır. Zaten bu kadar başvuruda kredi kullanılamıyorsa, muhtemelen kredi başvurusunda bulunan kişi krediye uygunluk şartlarını da tam olarak taşımıyordur.

Ayrıca bu konuda çok daha detaylı bilgi almak için kredi sicili nasıl temizlenir yazımızı inceleyin.

Kredi Geçmişi veya Bankaya Yapılan Başvurular 5 Yıl İçerisinde Siliniyor mu?

Kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesapları, kapatılmalarından itibaren 5 yıl içerisinde kredi risk raporlarında görünmez ve kredi notu hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak bu durum kredi notu düşük olan kişilerin kredi veya kredi kartı borcunu ödedikten 5 yıl sonra kredi çekebileceği anlamına gelmez. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 5 yıl içerisinde aktif çalışması olmayan bir kişinin kredi notu oluşmaz. Kredi notu oluşmayan kişi ise bankalar açısından belirsizlik yüzünden riskli olarak algılanır.
  • Ödeme düzensizliğinin yapıldığı bankalar kredi notundan bağımsız olarak her zaman bu durumu bilerek değerlendirme yapar.
  • Daha önce kredi notunu çekmiş olan bir banka, geçmiş kayıtlarında bu ödeme düzensizliğine ulaşarak kredi kararını bu şekilde değerlendirebilir.

Sonuç olarak; kredi çalışmalarının düzensizliğinden dolayı kredi notu düşmüş olan bir kişinin 5 yıl sonra kredi sicili temizlendiği için kredi kullanması diye bir süreç aslında tam olarak yok. Bu durumda olan kişilerin bankalar ile tekrardan aktif bir çalışma başlatmaları gerekiyor. En etkili çalışma ise düzenli ve aktif olarak kredi kartı kullanmaktır. Eğer kredi notunun düşük olması yüzünde kredi kartı talebi bankalar tarafında ret ediliyorsa, çoğu bankada mevcut olan blokeli kredi kartı edinilerek kullanılabilir.

Ayrıca kredi notunun nasıl yükselebileceği konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notu nasıl yükselir yazımızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et