Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güncelleme: 05.07.2021 Yayımlama: 14.07.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

İçindekiler

Kredi kartları bilinçli kullanılırsa, oldukça faydalı bir alışveriş yöntemidir. Özellikle öğrenciler kredi kartı kullanımda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü düzenli aylık geliri olmayan öğrencilerin, bilinçsiz yapacakları her harcama bütçelerine zarardır. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;


KYK kredi hesaplamasını yaparak ödeme planı oluşturmak için KYK kredi aracımızı kullanın.


   1. Yapacağınız harcamaları belirlemiş olduğunuz kredi kartının limitine göre değil, kendi aylık gelirinize paralel olarak harcayın. Öğrenciler sabit aylık gelirleri olmadığı için limitin belirlenmesi konusunda oldukça esnek davranmakta. Ancak ebeveynlerinden her ay düzenli aldıkları harçlıklara göre kendilerine ortalama bir bütçe belirleyerek, harcamalarını bu doğrultuda yapabilirler.

    2. Kredi kartı başvurusu yaparken sözleşmeyi dikkatlice okuyun. Öğrencilere yönelik verilen kredi kartlarında bazı özellikli maddeler vardır. Bu maddeleri dikkatlice okumanız ilerde herhangi bir sorun yaşamanıza engel olacaktır.

    3. Hesap özetini her ay detaylıca inceleyin. Eğer ay sonunda herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız yaptığınız harcamaları kontrol edin. 

    4. Kredi kartlarının öğrencilere yönelik avantajlarını ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmalısınız. Bazı bankalar özellikle gençlerin en çok harcama yaptığı yerlerde büyük kampanyalar yaparak, öğrencilerde para harcama güdüsü uyandırmaktadır.

    5. Kredi kartı borcunuzu, sadece asgari ücret miktarını ödeyerek kapatmayın. Bu durum birkaç ay sonra, daha büyük bir borçla karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. Kart ödemelerinizi yaparken borcun tamamını kapatmaya özen gösterin. Ayrıca kredi kartı asgari ücreti hakkında daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama sayfamıza bakabilirsiniz.

     6Hesap kesim tarihini, kendinize en uygun tarihi hesaplayarak seçin. Son ödeme tarihi gibi hesap kesim tarihi de özellikle öğrenciler için oldukça önemlidir. Yapacağınız alışverişi bu tarihe göre ayarlamanız sizi maddi anlamda rahatlatacaktır. 

     7. Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce gerçekleştirin. Böylece uzun vadede kredi notunuz artar ve size ödeme alışkanlığı kazandırır. öğrenci kredi kartı borcu ödenmezse ne olur konusunda bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyin.

     8. Küçük harcamalarınız için kredi kartınızı kullanmamaya özen gösterin. Nakit paranızla anında ödeyebileceğiniz harcama yerine sırf nakit taşımamak için kredi kartı kullanmanız sizi kredi kartı bağımlısı yapacaktır.

    9. Alışverişlerinizde sürekli taksitli yapmayın. Çünkü taksitli alışverişler ödeme gücünüzü zorlar ve sizi kısır döngüye sürükler. Uzun vadeli taksitlerden kaçınmalısınız.

   10. Kredi kartı kampanlarını takip edin. Öğrenciler için avantajlı kredi kartı kampanyalarını öğrenmek için güncel kredi kartı kampanyaları sayfamızı ziyaret edin. 


Eğitim kredisi için bankaları karşılaştırıp başvuru yapmak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartları herkesin günlük hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Kredi kartları birçok avantajı olsa bile teknolojinin gelişmesi kredi kartlarının güvenliğini sağlamayı bir o kadar zor bir hale getirdi. Kredi kartı güvenliğini sağlamak için yapmanız gerekenler; online alışveriş yaparken kişisel bilgilerinizi kullanacağınız site ile paylaşacağınız için kart bilgilerinizi girerken dikkatli olmalısınız. Kredi kartınız için evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi kolay bulunabilecek bir şifre belirlemeyin ve kart şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Bununla birlikte öğrenciler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et