Konut Sigortası Zorunlu mu?

Yayımlama: 19.02.2020 Güncelleme: 26.08.2020
Konut Sigortası Fiyatları

Kapsamına göre konutunuzu yangın, sel, doğal afet, hırsızlık gibi durumlar karşısında güvence altına alan konut sigortası, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir. 

Konutunuzu deprem durumunda karşılaşılacak zararlara karşı koruyan zorunlu deprem sigortası, yasa gereği yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir ve genelde konut sigortası ile karıştırılır. Daha çok DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası ile konut sigortası birbirinden farklı sigorta türleridir.

Konut sigortası hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası nedir sayfamızdan edinin. 

Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası Arasındaki Fark

Zorunlu deprem sigortası, yalnızca deprem sonrası karşılaşılan zararları karşılar ve ülke nüfusunun büyük bir bölümü deprem bölgelerinde yaşadığı için yaptırılması yasa gereği zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Konut sigortası ve

DASK, yani zorunlu deprem sigortası deprem sırasında oluşan maddi hasarların dışında depremden kaynaklı oluşan

  • Patlama,
  • Yangın,
  • Tsunami,
  • Toprak kayması

gibi durumlarda ortaya çıkan maddi hasarları da karşılar. Ancak zorunlu deprem sigortası, deprem kaynaklı eşyalarınızın başına gelecek zararları karşılamaz. Ayrıca konutunuzu da her yıl belirlenen teminat bedeli kapsamında güvence altına alır. Bu bedel; azami teminat limiti olarak belirlenmiş olup, 2020 yılı için tüm yapı tutarlarında 240.000 TL’dir. 

Konut sigortasının verdiği teminatlar hakkında bilgi almak için konut sigortası teminatları sayfamızı ziyaret edin. 

Hasar DASK’ı Aşarsa

Konut sigortası, zorunlu deprem sigortasından daha geniş kapsamlı bir sigorta çeşididir ve deprem durumunda zorunlu deprem sigortasının teminat bedelini aşan durumlarda da devreye girer. Ayrıca konut sigortası, yalnızca konutunuzu değil, isteğinize göre eşyalarınızı da güvence altına alır. Eşya sigortası hakkında detaylı bilgi almak için eşya sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kullanırken Konut Sigortası Zorunlu mu?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre müşteri, açık şekilde talep etmediği sürece bankalar müşterilerini sigortalayamaz. Ancak konut kredisi ile satın alınan ev, kredi ödeme sürecinde bankanın elindeki tek teminat olduğundan, banka evin olası zararlara karşı sigortalanmasını talep eder. Kredi çekerken yapılan konut sigortası hakkında detaylı bilgiyi konut kredisinde sigorta zorunluluğu sayfamızdan edinin.

Banka kullanıcılarına sigortalı ve sigortasız kredi seçenekleri sunar ve sigortalı krediler daha cazip faizle verilir. Ayrıca müşteri sigortasını istediği sigorta şirketine yaptırabilir.

Kaynak:

01.01.2015 Tarihli Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Konut Sigortası Genel Şartları

Hesapkurdu.com DASK ile Konut Sigortası Farkları 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et