Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

Güncelleme: 25.03.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

Esnek ve Balon Ödeme Planı Nedir?

Günümüz kredi dünyasında bankalar, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda farklı kredi geri ödeme planları sunmaya başladılar. Müşterilerin bütçelerine en uygun ödeme planını seçme noktasında bankalar çeşitlilik yaratarak, müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik adımlar atmaktadır.

Geçmiş yıllarda yalnızca aylık sabit ödemeler şeklinde yapılabilen kredi geri ödemeleri, artık müşterinin değişkenlik gösterebilen gelir durumu ve piyasa koşullarına bağlı olarak hazırlanabilmektedir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Balon Ödeme Nedir?

Balon ödeme planında, tüketici kredi başlangıç taksitlerini düşük tutarlarda öder ve son taksitte toplu ödeme yaparak tüm kredisini kapatır. Burada önemli olan nokta; başlangıç taksit tutarlarının faiz ve vergi tutarlarının altında olmayacak şekilde hesaplanması ve ödeme planına eklenmesidir. Genellikle bu ödeme planını yatırımcılar tercih eder.

Balon Ödemeli Kredi Hesaplama

Sabit ödemeli kredi planında her ay taksitlerinizin 2.000 TL olacağını kabul edelim. Balon ödemeli kredi planı seçerek aylık taksitlerimizi örneğin 1.500 TL’den başlayacak şekilde ve bankanın da onayı doğrultusunda düzenleyebilir, böylece daha düşük taksitler ödeyebiliriz. Son taksit ödemesinde toplu bir biçimde kalan borcu ödeyerek, kredimizi kapatabiliriz. Yakın gelecekte bütçesine nakit girişi beklentisi olan (prim, ikramiye vb.) tüketiciler için iyi bir seçenek olarak düşünülebilir.

Esnek Ödeme Nedir?

Kredi ödemelerinin sabit olmayan, düzensiz bir şekilde tüketicinin ödeme isteğine göre belirlenmesidir. Tüketicinin iş ve gelir durumuna göre hazırlanır.

Örneğin yakın dönemde bütçenizde yüzde %15’lik bir artış bekliyor ya da iki ayda bir düzenli olarak aldığınız ikramiye, prim tutarları gibi nakit artışlarınızı kredi taksitlerinizi ödemek için kullanmak istiyorsanız, esnek ödeme planı sizin için en uygun yöntem olacaktır.

Esnek Geri Ödeme Modelleri Nelerdir?

Esnek ödeme planlarına ait farklı modelleri kısaca tanıtalım:

Artan Taksitli Ödeme Planı

Kredi ödemelerinde başlangıç taksitlerini daha düşük tutarda ödemek isteyen kişiler, her yıl belirli oranlarda ödeyecekleri taksit tutarlarını bu ödeme planını kullanarak yükseltebilirler. Sabit taksitli ödeme planına göre toplam geri ödeme tutarı daha yüksek olmaktadır.

Azalan Taksitli Ödeme Planı

Bu ödeme planında her sene ödenecek taksit tutarı belirli oranlarda azalarak geri ödenir. Gelecek dönemlerde bütçenizde yaşanabilecek olası azalmalar ya da olası giderler dikkate alınarak her sene yüksek ödemelerden başlanıp, daha düşük düşük ödemelere doğru geçiş yapılabilir.

Değişken Faizli Ödeme Planı

Ülkemizde yaşanan faiz değişiklikleri nedeniyle pek fazla tercih edilmez. Bu ödeme planında faiz oranı tüketicinin talep ettiği belirli dönemlerde TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı baz alınarak hesaplanır.

Ara Ödemeli Plan

Geliri dönemsel olarak değişkenlik gösteren tüketiciler için uygun bir ödeme planı olarak karşımıza çıkar. Tarım, turizm, prim, ikramiye gibi dönemsel çalışma şartlarına sahip kişiler ödeme planlarına ara ödemeler ekleyerek, kredilerinde toplam maliyeti düşürebilirler. Burada daha az faiz ödemesi söz konusudur.

Taksit Ertelemeli Ödeme Planı

Ertelemeli kredi, banka veya finans kurumlarından alınan kredilerin ilk taksitinin ödeme yapılması gereken tarihten ileri bir tarihe ötelenmesi sonucu kredi vadesinde değişiklik yapılmasıdır. Bankaların sunduğu bu ödemesiz dönemdeki sınır ise genellikle 3 aydır. 

Sonuç olarak; kredi kullanırken bütçemize en uygun olan geri ödeme planı seçilmelidir. Doğru ödeme planı tüketiciye ciddi avantajlar sağlamakla birlikte aynı zamanda olası gecikmeli ödemeleri de önceden önleme imkânı sunabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et