Apartman Gürültü Yönetmeliği

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 27.05.2021 | Okuma Süresi: 4 dk.

Apartman Gürültü Yönetmeliği Nedir?

Apartman gürültü yönetmeliği olarak adlandırılan resmi bir mevzuat ya da yönetmelik yoktur. Ancak Resmî Gazete’de 2017 yılında yayınlanan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği ve 2010 yılında yayınlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde apartman gibi ortak yapılarda, rahatsızlık yaratacak gürültünün önüne geçmek adına belirli kurallar ortaya konulmuştur.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kat Mülkiyeti Kanunu

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. Maddesinde de "Kat malikleri gerek bağımsız bölümlerini gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler’" ibaresi yer alır. 

İlgili yönetmelikler ve Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. Maddesi uyarınca, apartman gibi ortak yaşam alanlarında, gürültü yapmamak yasal bir yükümlülüktür. Türk Ceza Kanunu’nun 123. ve 183. Maddeleri ile Kabahatler Kanunu’nun 36. Maddesinde belirtildiği üzere; başkalarının huzur ve sükûnunu bozmak ya da bir kimsenin sağlığının zarar görmesine sebep olacak şekilde gürültüye neden olmak da suçtur.

Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca gürültü kirliliğine sebep olan kişilere 2021 yılında 1.594 TL idari para cezası uygulanır. Gürültü yapan işletmeler için bu ceza 16.082 TL'dir. Fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için ceza tutarı 48.275 TL'dir. Ancak rahatsızlığa sebep olan gürültünün Çevre Kanunu uyarınca gürültü kirliliği olarak kabul edilmesi için desibel ölçümü yapılmalıdır. Bu durumda ölçüm esnasında da gürültü olması gerekir.

Apartman Gürültü Yönetmeliği İnfografik

Kabahatler Kanunu Gürültü ve Rahatsız Etme Cezası Nedir?

Kabahatler Kanunu hükümlerine göre gürültü yapan komşuya gürültü ve rahatsız etme olmak üzere iki ayrı idari para cezası 2021 yılında 204 TL olarak uygulanır. Yani şikâyet durumunda gürültü yapan kişiye toplamda 408 TL idari para cezası uygulanabilir. Gürültünün kaynağı bir işletme ise 4.035 TL ile 20 bin 237 TL arasında bir cezai işlem uygulanır. Kabahatler Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanması için desibel ölçümüne gerek yoktur. Şikâyet sonrasında polis ya da zabıta gürültüyü tespit ederek ceza kesebilir. 

Borçlar Kanunu'na göre ev sahibi ve kiracı haklarını Borçlar Kanunu'na göre ev sahibi ve kiracı hakları sayfamızı ziyaret edin.

Apartman Gürültü Yönetmeliği Kapsamı

Apartman ve site yönetimleri, ilgili kanun ve yönetmelikleri baz alarak bir apartman ya da site gürültü yönetmeliği metni kaleme alabilir. Apartman yönetimlerince uygulamaya geçirilebilen gürültü yönetmeliklerinde genel olarak şu maddeler yer alır:

  • Günün her saati her türlü türlü gereksiz gürültüden kaçınılmalıdır. 
  • Akşam 19.00’dan sabah 07.00’a kadar gürültülü hareketler yasaktır.
  • Pazar günleri ve resmî tatiller istirahat günleri olarak kabul edilir ve tüm gün gürültülü hareketler yasaklıdır.
  • 19.00 ile 07.00 arasında matkap ve gürültüye sebep olacak ev aletlerin kullanımı yasaktır.
  • Daire içinde yapılacak tadilatlar mesai günlerinde mesai saatleri arasında yapılmalıdır. Apartman ve site yönetimleri tadilat için saat aralıkları belirleyebilir.
  • Elektronik müzik aletlerinin sesi oda içinde duyulacak seviyede açılabilir.

Kira sözleşmesinde bilinmesi gerekenleri kira sözleşmesi örneği ve gerekli tüm bilgiler sayfamızı inceleyin.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 324.801 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 2.691 TL
Toplam Maliyet 285.511 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL
Toplam Maliyet 285.889 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikâyet Edilir?

  • Gürültü yapan komşu polise veya zabıtaya şikayet edilir.
  • Şikâyet durumunda polis ya da zabıta gürültüye sebep olan kişi hakkında idari para cezası uygulayabilir.
  • Para cezasının sonrasında da gürültü devam ederse kat malikleri yani komşular Sulh Mahkemesine başvurarak dava açabilir.
  • Son olarak savcılığa şikâyet dilekçesi verilerek Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılabilir.

Gürültü Yapan Komşu Sözlü İkaz Edilir mi?

Yasal kanallara başvurmadan önce apartman ve site yönetimine başvurarak gürültü yapan kişinin sözlü ya da yazılı olarak uyarılması istenebilir. Kiracı ise ev sahibine bilgi verilebilir. Apartman ya da site yönetimi tarafından ortaya konulan bir gürültü yönetmeliği ya da yönetim kararı varsa noter aracılığıyla ihtarname de gönderilebilir. 

Kaynaklar:

31.05.2017 Tarihli 30082 Sayılı Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik

02.07.196 Tarihli 12038 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu

30.03.2005 Tarihli 25772 Sayılı Kabahatler Kanunu

26.09.2004 Tarihli 25611 Sayılı Türk Ceza Kanunu

04.06.2010 Tarihli 27601 Sayılı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et