Güncelleme: 15.11.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

Önemli Not:18.03.2020 tarihinde gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı sonrası açıklanan pakette 500 bin liranın altındaki konutlar için kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a yükseltilerek, asgari peşinatın yüzde 10’a düşürüldüğü açıklandı. 


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 324.801 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 2.691 TL
Toplam Maliyet 285.511 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL
Toplam Maliyet 285.889 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredisi faizlerini karşılaştırmak için konut kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Konut Kredisi Peşinat Tutarı

Konut kredisi peşinatı, gayrimenkul değerleme uzmanının (konut eksperinin) konuta biçtiği değerin 500 bin TL'ye kadar olan konutlar için en az %10, 500 bin TL üzeri konutlar için en az %20'sidir. Özetle konuta biçilen değerin ilgili mevzuat gereğince en fazla %90'nına kadar kredi kullandırılabilir. 

Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?

  1. Peşinat kısmı için ihtiyaç kredisi kullanılabilir
  2. Projelerin peşinat kampanyalarından yararlanılabilir
  3. İpotek gösterilerek kredi kullanılabilir

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


1- Konut Kredisi Peşinat Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Konut kredisini kullanacağınız banka size aynı zamanda bir ihtiyaç kredisi kullandırmak istemeyebilir. Ancak siz başka birinin adına kredi çekerek ya da başka bir bankadan ihtiyaç kredisi alarak peşinat kısmını kredilendirebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız kredilerin aylık taksit ödemelerinin toplamının kayıtlı gelirinizin yarısını geçmemesi önemli bir kriterdir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak istiyorsanız ne kadar kredi alabilirim hesaplama aracımızı kullanın. 

Konut peşinatı için ihtiyaç kredisi çekmenin dezavantajları

  • Faiz oranlarının konut kredisinden yüksek olması,
  • İhtiyaç kredisinin KKDF ve BSMV vergilerinden muaf olmaması,
  • Konut kredisi taksitleri ile birleştiğinde ilk yıllar aylık kredi taksitlerinin yüksek olması,

Konut kredisi peşinatı için ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, aylık kredi taksitlerinin yüksek olmaması için esnek/artan ödemeli konut kredisini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için artan ödemeli konut kredisi aracımızı kulanın.


Online olarak DASK teklifi almak ve anında poliçenizi kestirmek için DASK sayfamızı, konut sigortası fiyatlarını görmek ve anında poliçe almak için konut sigortası sayfamızı ziyaret edin.


2-Projelerin Peşinat Kampanyalarından Yararlanmak

Biçilen konut değerinin %80'ninden fazla tutarda bir kredi bankalar tarafından kullandırılamıyor. Ancak özellikle toplu konut projeleri ile nispeten lüks sayılan konut projelerinde müşterilerin ilgisini çekmek için %5, %10 gibi peşinat tutarları gerektiren kampanyalar düzenlenebiliyor. Bu kampanyalarda genel olarak %20'lik peşinat kısmından eksik kalan tutar taksitlere bölünerek yine banka üzerinden satıcı firmaya ödeniyor. Sonuç olarak banka %80'nin üzerinden bir kredi kullandırımı yapmıyor.

Konut Kredisi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Konut Kredisi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

3- İpotek Gösterilerek Kredi Kullanmak

İpotek göstermek peşinat tutarı için ihtiyaç kredisi kullanmak ile aynı mantıkta olmakla birlikte, kredinin tutarını ve onaylanma ihtimalini arttırır. Bunun nedeni bankanın kullanılan ihtiyaç kredisi için ek teminata sahip olmasıdır. Ancak bu durumda ipotek verilecek gayrimenkul için eksper, ipotek ve sigorta masrafları da olur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için ipotekli ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Konutun Tamamına Kredi Çıkartırım Diyen Kuruluş ve Kişilere Dikkat Edin!

Konut kredilerinde tutarı sınırlaması olmasından dolayı özellikle emlak işi ile uğraşan bazı kişi ve kurumlar konut değerinizin tamamına kredi çıkartacaklarını öne sürerek, kredi işlemlerinizi takip etmek istiyor. Doğal olarak bu işlemlerin sonucunda da sizden çeşitli adlar altında komisyonlar talep ediliyor. Kesinlikle bu kişilere itibar edip kredi işlemlerinizi takip etmesi için evrakınızı vermeyin. Çünkü, ilgili mevzuat gereğince konutun en fazla %80'ine kredi çekebiliyorsunuz. Çok zor ama eğer bu kişiler bir şekilde konutun tamamına kredi çıkartabiliyorlarsa yasal olmayan bir işlem yapılmış demektir. İşlemler sizin adınıza olacağı için yasal sorumluluk da sizin üzerinize kalmış oluyor. Yasal olmayan işlemelerin size çeşitli sıkıntılar çıkartabileceğini ve bunların sonucunda çeşitli cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın.

Örnek Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

Konut Değeri
Kredi Tutarı
Peşinat Tutarı
250.000 TL
225.000 TL
25.000 TL
400.000 TL
360.000 TL
40.000 TL
600.000 TL
480.000 TL
120.000 TL

Kaynaklar:

1.11.2006 Tarihli 26333 Sayılı Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik

27.09.2016 Tarihli 29840 Sayılı Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik

19.03.2020 Tarihli 8949 Sayılı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et