Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 22.10.2021 Yayımlama: 12.10.2020 | Okuma Süresi: 4 dk.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılmasını sağlayan bir ödeme sistemidir.

Fiziksel alışveriş modelinde kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde kullanılan pos cihazlarının online alışverişe uyarlanmış hali olarak tanımlanabilir.

Fiziki alışverişlerde kullanılan POS cihazı hakkında detaylı bilgiyi POS cihazı sayfamızı inceleyin.

Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?
Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?

Sanal POS Hizmeti Veren Bankalar

Sanal POS hizmeti veren bankalardan bazıları şunlardır:

Garanti Sanal POS

Garanti Sanal POS, internet üzerinden yapılan satışlarda kredi kartı ile ödeme işlemi yapılabilmesi için oluşturulan ödeme çözümüdür.

Visa,Garanti sanal POS ile; Mastercard, American Express Card  ve Diners Club logolu kartlara satış yapılabilir. Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerine taksitli ödeme imkanı sunulabilir.


50.000 TL 36 Ay Vade

Faiz Oranı %1,79
Toplam Maliyet 72.559 TL
Aylık Taksit 2.009 TL
Faiz Oranı %1,85
Toplam Maliyet 73.638 TL
Aylık Taksit 2.032 TL
Faiz Oranı %2,05
Toplam Maliyet 76.440 TL
Aylık Taksit 2.109 TL

Tüm Kobi Kredisi Tekliflerini Listele

Bankaların esnaf kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Akbank Sanal POS

Akbank Sanal POS hizmetinden internet üzerinden satış yapan ve satışların karşılığını yine internette kredi kartlarından tahsil eden tüm firmalar yararlanabilir.

Akbank Sanal POS ile bütün işlemler internet üzerinden gerçekleştirilir. Bunun sonucunda firmalar internet bağlantısı bulunan her yerden 7/24 diledikleri zaman tahsilat yapabilirler.

İş Bankası Sanal POS

İş Bankası Sanal POS ile Visa, Mastercard, American Express, UnionPay, JCB ve MIR logolu tüm kredi ve banka kartları ile işlem yapılabilir.

İş Bankası Sanal POS sayesinde fiziki POS cihazlarında yapılabilen satış, taksitli satış, vade farklı satış, MaxiPuan kullanma, ön provizyon alma/kapama işlemleri yapılabilir. Ayrıca, bayi kart kullanan üye işyerleri tahsilâtları da sanal POS üzerinden gerçekleştirilebilir.

Ziraat Sanal POS

Ziraat Sanal POS, internet üzerinden satış yapmak isteyen işyerleri için basit ve güvenilir bir şekilde kartla ödeme alabilmeye imkân sağlayan POS ürünüdür.

Sanal POS kullanan işyerleri Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sayfası üzerinden kartla ödeme alarak işlemlerini tamamen güvenli bir ortamdan gerçekleştirebilirler.

Halkbak Sanal POS

Halkbank Sanal POS, İnternet üzerinden satış yapan firmalar için güvenli bir ortamda çekim ve taksitli ödeme seçenekleri sunan POS'dur.

Halkbank Sanal POS’u entegre edilen web sitesi üzerinden satılan ürün ve hizmetler, kart müşterileri tarafından internet üzerinden 7/24 alınabilir.

Sanal POS Hizmeti Veren Ödeme Kuruluşları

Sanal POS hizmetinde öne çıkan ödeme kuruluşları şunlardır:

 • Brisa Sanal POS
 • Yeditepe Sanal POS
 • Continental Sanal POS
 • İmpo Sanal POS
 • Aksis Sanal POS

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS ile internetten yapılan alışverişlerde de mal veya hizmetin bedeli alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına aktarılır. Klasik alışverişten farklı olarak sanal POS ile yapılan internet alışverişlerinde alıcı ödeme ekranına bilgilerini girdikten sonra bu bilgiler bankaya iletilir ve bankanın onayının ardından ödeme tamamlanır. Güvenli alışveriş için alıcının telefonuna gönderilen kısa mesaj ile yapılan alışverişi onaylaması da istenir.

Online ödeme yöntemi Masterpass hakkında detaylı bilgiyi Masterpass sayfamızdan edinin. 

Sanal POS İnfografik

Sanal POS'a Nasıl Başvurulur?

Sanal POS için BDDK tarafından yetkilendirilen ödeme kuruluşları ile bankalara başvuru yapılabilir. Sanal POS ödeme sistemi almak isteyen e-ticaret sitelerinin öncelikle bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • İlk olarak web sitesinin 128 bitlik SSL sertifikası sahibi olması gerekir. SSL sertifikası internet üzerinden yapılan işlemlerde veri güvenliği için gereklidir.
 • sanal POS tanımlanacak web sitesinde üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri gibi sözleşme ve metinler yer almalıdır.
 • Başvuru esnasında ise kimlik belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve ortaklık sözleşmesi gibi belgeler ibraz edilmelidir.
 • Başvurunun onaylanmasının ardından banka ya da ödeme kuruluşu tarafından gönderilen bilgiler sitedeki sanal POS modülü ile sisteme entegre edilir.
 • Bu işlemin ardından sitede kredi kartı ve banka kartı ile güvenli alışveriş yapılabilir. 

Sanal POS Başvuru Şartları

Sanal POS başvurusunda banka ve ödeme kuruluşlarının dikkat ettiği koşullar şunlardır:

 • web sitesinde herhangi bir erişim problemi olmamalıdır ve ödeme adımları sorunsuz şekilde çalışıyor olmalıdır
 • alışveriş ve bilgi güvenliği için SSL sertifikası alınmalıdır
 • ödeme ekranında kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneği bulunmalıdır
 • ödeme ekranında sanal pos alınan banka ya da kuruluşun logosu yer almalıdır
 • sitede alışveriş sepeti ile ürün kataloğu bulunmalıdır
 • sitede üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal koşulları, gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası gibi sözleşme ve metinler açık şekilde yer almalıdır
 • sitede teslimat bilgileri açık şekilde yer almalıdır
 • sitede satıcının iletişim bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde bulunmalıdır
 • satış için yetkili kurumlardan alınan sertifika ve belgeler sitede yer almalıdır.

Sanal Pos Güvenli mi?

Evet, sanal POS güvenli bir ödeme sistemidir. BDDK tarafından yetkilendirilen banka ve ödeme kuruluşları sanal POS başvurularında öncelikle güvenli alışveriş ve kişisel verilerin korunması kapsamında gerekli prosedürlerin tamamlanmasını talep ederler. Bu şartları karşılamayan web siteleri sanal POS alamazlar. Bu sebeple sanal POS ile internet alışverişi fiziksel alışveriş kadar güvenlidir. İnternetten alışveriş yaptığınız sitenin güvenli olduğundan emin olmak için sitenin SSL güvenlik sertifikası sahibi olduğundan emin olmanız gerekir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et