Kasko Sigortası Sel ve Dolu Teminatı

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 24.11.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Sel ve Dolu Teminatı Nedir?

Sel ve dolu teminatı, kasko sigortası yaptıran sürücülerin dolu yağışı ya da sel kaynaklı oluşabilecek hasarlarını poliçe limitleri dâhilinde teminat altına alır. Bu sigorta ek olarak kasko poliçesine dâhil edilir. 

Kasko Sel ve Dolu Hasarını Karşılar mı?

Selden kaynaklı olarak su baskınından etkilenen, dolu nedeniyle camları kırılan ya da kaportası hasarlanan araçlar kasko poliçesine eklenen ek teminatlar ile teminat altına alınır. Her kasko poliçesinde sel, su baskını ya da dolu teminatı yoktur. Bir araçta sel ya da doludan meydana gelebilecek hasarların karşılanabilmesi için poliçede sel ve su baskını teminatı olması şartı aranır. Aksi durumda tüm maddi yükümlülük araç sahibindedir.

Kasko Sigortası TeklifleriTrafik Sigortası Teklifleri

Trafik Sigortası Dolu ve Sel Hasarını Karşılar mı?

Trafik sigortası dolu ve sel hasarını karşılamaz. Dolu ve sel hasarının karşılanması için aracın kasko sigortasının bulunması gerekir. Sadece kasko sigortası da dolu ve sel hasarını karşılayacağı anlamına gelmez. Kasko sigortasının sel ve dol hasarını karşılaması için poliçede sel ve dolu teminatı bulunması gerekir.

Hasar Ne Zaman Sigorta Şirketine Bildirilmeli?

Dolu veya sel baskınından aracı hasar gören kişiler zararı iki yıl içerisinde sigorta şirketine bildirmelidir. Sigorta şirketlerine göre farklılık gösteren durumlar için kişiler sigorta şirketlerine hasar durumunu çok zaman geçmeden mutlaka bildirmelidirler.

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Dar kasko  hariç, tüm kasko sigortası çeşitleri aşağıda yer alan ana teminatları içerir:

  1. Çarpma-Çarpılma: Hareketli ya da hareketsiz haldeyken araca sabit veya hareketli bir cismin çarpması, düşmesi, yuvarlanması ve devrilmesi gibi kazalar bu kapsama girer. Bunun yanında üçüncü kişilerden kaynaklı hareketlerden doğan hasarlar.
  2. Yanma: Aracın yanması sonucunda oluşabilecek hasarlar. Detaylı bilgi için kasko sigortası yanma teminatı sayfamızı ziyaret edin.
  3. Çalınma veya Çalınmaya Teşebbüs: Aracın ya da araca ait aksesuarların çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşacak hasarlar.
  4. Üçüncü Kişilerin Verdiği Zararlar: Üçüncü kişilerin kötü niyet ve davranışlarla verdiği hasarlar ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin verdiği hasarlar.
Kasko Sigortası Sel ve Dolu Teminatı İnfografik

Kasko Kapsamındaki Ek Teminatlar

Ana teminatların yanı sıra aşağıda yer alan ek teminatlar da kasko sigortasına eklenebilir:

Kaynaklar: 

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et