Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 23.09.2016 | Okuma Süresi: 6 dk.

Not: Kasko değer listesi, araçların marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kasko değer aracı Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) yayımladığı kasko listesine göre haftalık olarak güncellenir. 

*10'dan fazla akaryakıt firmasının günlük benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kullanılmış araç değeri için iyi bir gösterge olması sebebiyle sigorta şirketleri başta olmak üzere kurumlar ve son kullanıcılar için değerli bir referanstır.

En Çok Satılan Online İkinci El Araçlar

SıraMarka Model
1FiatEgea Sedan
2ToyotaCorolla
3RenaultClio HB
4RenaultMegane
5HondaCivic Sedan
6VolkswagenPassat
7DaciaDuster
8FiatEgea Cross
9Hyundaiİ20
10VolkswagenPolo

*Tablo Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2021 Kasım ayı satış verilerine göre düzenlendi.

Kasko Değeri Neye Göre Belirnelir?

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yıllarına göre  belirlenir. Liste belirlenirken çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları (örn. Doğuş Otomotiv’e ait DOD), internet siteleri ve gazete ilanları temel alınır.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, kasko sigortasında sigorta şirketinin karşılayacağı zararın üst limitini gösteren tutardır. Yani kaza sonucunda sigorta şirketi tarafından aracın pert olarak nitelendirilmesi durumunda, poliçede belirlenen kasko değeri üst limit olarak aracın piyasa değerine (rayiç bedeline) göre sigortalıya ödeme yapılır. Rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedeli nedir sayfamızdan edinin. 

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Araç Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

Araç kasko değeri Kasko Değer Listesi sorgulama aracımızdan öğrenilebilir. Ayrıca TSB'nin Kasko Değer Listesi sayfasından da öğrenilebilir.

MTV Hesaplamasında Kasko Değeri

01.01.2018 ve sonrasında alınan otomobillerin ham bedelleri (vergisiz satış bedelleri) de Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplamasına dâhil edildi. 2018 yılından itibaren alınacak otomobilin ham bedeli ne kadar yüksek ise ödenecek olan MTV'de o kadar artacak.

Ham bedelin belirlenmesinde ise TSB'nin yayımladığı kasko değer listesi Gelir İdaresi tarafından baz alınır. MTV hesaplaması için Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızı kullanın. 

Kasko Değeri Trafik Sigortası Fiyatını Etkiler mi?

Hayır, taşıtın satış fiyatı veya kasko değeri trafik sigortası fiyatını etkilemez. Trafik sigortası fiyatı aracın türü (otomobil, kamyonet vb.), araç sahibinin hasar basamağı ve aracın bulunduğu il temel alınarak belirlenir.

Sadece T.C. kimlik no ve plaka bilgisi ile hasar basamağını anında öğrenmek için araç hasarsızlık indirimi sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Değeri Poliçede Yazar mı?

Evet, poliçeniz düzenlendiği esnadaki kasko değeri yazılır. Kasko değeri, Kasko Değer Listesi baz alınarak yazılır.

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Fiyatı Farklı mı?

Evet, kasko değer listesinde yer alan araç bedeller piyasanın biraz daha üzerinde olabilir. Bunun nedenleri arasında, kazası olmayan araçların temel alınması, araç pazarlık payının düşülmemesi, ortalamanın üzerinde bir kilometre yapmadığı varsayımı ile kurumsal ikinci el araç satan bayi fiyatlarının da dikkate alınması gösterilebilir. Bu nedenle kasko değer listesinde yer alan tutarları ikinci el satış fiyatları olarak düşünmek çok doğru bir yaklaşım olmaz.

Hasarın Hesaplanmasında Kullanılan Değerler

Kasko sigortası araç hasarı hesaplaması, parça başına maliyet hesaplama yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenir. 

Aracın Kasko Değer Listesinde Bulunmaması Durumunda

İstisna bir durum olmakla birlikte, listemizde aracınızın model yılına göre değeri yer almayabilir. Aracın değerinin yer almaması ise genel olarak aracın ülkemizde çok fazla piyasasının olmaması veya yurt dışından özel olarak getirilmesinden kaynaklanabiliyor. Bu durumda olan araçların kasko bedelleri, araç sahiplerinin talepleri de dikkate alınarak muadili araçlara göre belirlenir.

Kasko Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Araç ruhsatına göre yaş hesaplaması aracın model yılı da baz alınarak yapılır. Örneğin model yılı 2015 olan aracın yaş hesaplaması:

Aracın Model YılıKasko Yaşı
20151
20162
20173
20184
20195
20206
20217
20228

Pert Olma Nedir?

Bir aracın sigorta şirketleri tarafın pert olarak kabul edilebilmesi için, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte toplam tamir masrafının aracın değerinin yaklaşık %70’i civarında olması gerekli. Örneğin, poliçede 100 000 TL bedel belirlenen bir aracın onarım masrafları 70 bin TL’ye yakın bir tutarı bulması durumunda, araç pert olarak nitelendirilir. Hatta bazı araç modellerinde sigorta şirketine göre bu oran %50 dahi olarak belirlenebilir.

Ayrıca pert olan aracın rayiç bedeli sigortalıya ödenir ve sigorta şirketi aracı hasarlı olarak satar. Bu aşamada isterse sigorta yaptıran aracı hasarlı olarak sigorta şirketinden kendisi için de satın alabilir. Pert araçlara kasko yapılabiliyor, pert kasko hakkında detaylı bilgi için pert kasko sigortası yazımızı ziyaret edin. 

Pert Aracın Rayiç Değerine İtiraz Edilebilir mi?

Evet, belirlenen bedele sigortalının itiraz etme hakkı bulunur. Pert olan araç için kasko değeri referans alınarak sigorta şirketleri tarafından bir rayiç bedel belirlenir ve bu bedel sigortalıya ödenir.Ancak hangi şartlarda olursa olsun TSB'nin belirlediği kasko değerinden fazla bir ödeme sigortalıya yapılmaz. 

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatını Nasıl Bulurum?

Trafik sigortası fiyat belirlemesinde hasarsız indirimine göre tavan fiyat uygulaması olsa da serbest olarak sigorta şirketleri tarafından fiyat belirlenir. Bu nedenle uygun trafik sigortası teklifini bulmak için trafik sigortası yenileme döneminde tüm sigorta şirketlerinden teklif almak en doğru yol olur. Neredeyse tüm sigorta şirketlerinin tekliflerine ise 1dk. içerisinde tamamen online olarak trafik sigortası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

En Uygun Kasko Sigortasını Nasıl Bulurum?

Kasko sigortası fiyat belirlemesi tavan fiyat uygulaması olmadığı yoktur. Tamamen serbest piyasa şartlarında sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri ise değerlendirme ölçütlerini belirli süreler ile güncelledikleri için uygun kasko teklifi aslında sürekli olarak değişir. Bunun için kasko sigortası yenileme döneminde tüm sigorta şirketlerinden teklif almak en doğru yol olur. Neredeyse tüm sigorta şirketlerinin tekliflerine ise tamamen online olarak 1dk. içerisinde kasko sigortası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca online motosiklet kasko sigortası teklifi almak için motosiklet kasko sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Çeşitleri

Kasko sigortasının temel olarak 4 çeşidi bulunur:

  1. Dar Kasko: Kasko ana teminat grubunun bir kısmının kapsama alır. 
  2. Kasko: Kasko ana teminat grubunun tamamının kapsamına alır. 
  3. Genişletilmiş Kasko: Kasko ana teminat grubunun tamamı ve ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek risklerden bir kısmını kapsamına alır. 
  4. Tam Kasko: Kasko ana teminat grubunun tamamı ve ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek tüm risklerin kapsamına alır. 

Kasko çeşitleri hakkında daha detaylı bilgiye kasko sigortası çeşitleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Sigortası Ana Teminatları

  1. aracın kara yolunda veya demir yolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması 
  2. gerek hareket, gerek ise durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya bu sebepten devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar
  3. üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar
  4.  aracın yanması
  5. aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşan hasarlar

Zorunlu trafik sigortası ise kasko sigortasından farklıdır ve teminatları standarttır.

Kaynaklar:

Türkiye Sigorta Birliği Kasko Değer Listesi

Otomotiv Distribütörleri Derneği İkinci El Online Sektör Raporu Kasım 2020

Hesapkurdu.com Kasko Sigortası Çeşitleri

Hesapkurdu.com Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et