Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Güncelleme: 30.12.2020 Yayımlama: 28.02.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Herhangi bir ihtiyacınız var ve kredi kullanmanız gerekiyorsa sizin için uygun bankanın seçilmesi önemli bir aşamadır. Çünkü çekmek istediğiniz kredi sizin uzun ya da kısa vadede aylık olarak bütçenizi etkileyecek bir ürün olacak. 

Banka seçiminiz kredi hesaplamaktan tutun ödemelerin yapılmasına kadar kredi kullanımınızın tüm aşamalarını etkiler. Peki, kredi başvurusu yapacaklar banka seçiminde hangi hususları dikkate almalı sorusunun cevabı nedir? 

Kredi Başvurularında Doğru Banka Seçimi

  1. İhtiyaç sebebini belirle
  2. Daha önce çalıştığın banka varsa değerlendir
  3. Maaş bankanın avantajı var mı öğren
  4. Çıkabilecek ek masrafları öğren
  5. Bankaları maliyet oranlarına göre karşılaştır
  6. Başvuru yapacağın banka sayısını belirle

1.Krediyi ne için çekeceksiniz?

Kredi için araştırma yapmaya başlamadan önce tam olarak ne için kredi çekeceğiniz belirleyin. Konut kredisi, taşıt kredisi, evlilik masrafları için kredi ya da arsa almak için kredi gibi ihtiyaç sebebinizi belirlediğiniz takdirde bankaların bu yönde yaptığı çeşitli kampanyalar ile kazanç sağlayabilirsiniz. Çünkü her banka dönem dönem çeşitli kredi türleri için cazip kampanyalar düzenleyebiliyor. İşe bu kampanyaları kontrol ederek başlayabilirsiniz.

2.Daha önce kredi çalışması yapmış olduğunuz bir banka var mı?

Eğer daha önce herhangi bir kredi ürününü kullandığınız banka varsa ve çalışmanız süresince o bankadan memnun kaldıysanız yine aynı bankadan bir teklif isteyebilirsiniz. Özellikle bir önceki kredi çalışmanızda ödemeleriniz düzenliyse banka sizi olumlu olarak tanıdığı için iyi bir teklif çalışması yapacaktır. Siz de eski hesabınız üzerinden yeni kredinize ait ödemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

3.İhtiyaç kredisini maaş bankanızdan mı çekmek avantajlı yoksa başka bankalardan da teklif almalı mısınız?

Kredinizi maaş bankanızdan çekmenizin elbette bazı avantajları olacaktır. Örneğin; müşterisi olduğunuz banka sizi tanıdığı için hem size özel ödeme planları ve teklifler sunabilir hem de evrak aşamasında sizin için kolaylık oluşturabilir. Ancak bu avantajlar genel olarak kredi notu iyi seviyede olan müşterilere sunulur ve diğer bankalar da kredi notu iyi olan birine aynı şartları sağlamaya çalışacaktır. Bunun için ihtiyaç kredisi kullanmadan önce tüm bankaların oranlarını karşılaştırarak en iyi teklifi veren bankaya başvuru yapmak sizin için daha faydalı olacaktır. 

Tüm bankaların ihtiyaç kredisi oranlarını karşılaştırıp en doğru kararı verebilmek için ihtiyaç kredisi hesaplama ve başvuru sayfamıza gidin.

4.Krediyi aktif çalıştığınız bankadan çekmezseniz ek masraf çıkar mı?

Bu sorunun cevabı “Hayır” aktif çalıştığınız banka dışındaki bankalar size ek bir masraf çıkarmaz. Yasal olarak bankaların masraf kalemleri bireysel kredilerde kullanılan kredinin binde 5’i oranında alınabiliyor. Ancak dosya masrafı haricinde zorunlu tutulan, ekspertiz, ipotek ve özellikle sigorta masraflarında bankalar arasında farklar çıkabiliyor.  

5.Bankaların oranlarını neye göre karşılaştıracaksınız?

Her banka müşterisine düşük ya da yüksek oranlı teklifler sunar. Peki, bu oranlardan hangisinin aslında en uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Bazı bankalar düşük faiz oranı veriyor görünürken totalde çeşitli masraflar eklendiğinde yüksek faiz oranı veren bankalarla aynı geri ödemeyi talep ediyor olabilir. Ancak siz sadece faiz oranına baktığınızdan bu farkı anlayamazsınız. Farkı anlamak için faiz oranlarını karşılaştırırken izlenecek en doğru yol toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapmaktır. 

Toplam maliyet hesaplamasında kredi ile ilgili tüm kalemler hesaba katılarak ne kadar geri ödeme yapacağınız size sunulur. Bu nedenle ne tür kredi çekiyor olursanız olun size tavsiyemiz karşılaştırmayı her zaman toplam maliyet üzerinden yaparak en uygun krediyi veren bankayı bulmanız olacaktır. 

6.Birkaç bankaya mı yoksa tek bir bankaya mı başvuru yapmak doğru olur?

Kredi başvurusu yapacakların yanlış bildiği konulardan biri de çok sayıda bankaya başvuru yapmanın kredi çıkma şansını artıracağıdır. Aslında bu durum bilinenin aksine bankalar açısından olumsuz olarak algılanır ve kredi notunuzun düşmesine bile sebep olabilir. Çünkü bankalar yapılan çok sayıdaki başvuruyu risk olarak görerek şüpheli işlem sınıfına koyabilir. 

Bu nedenle çok sayıda bankaya başvuru yapmak yerine iyi bir araştırma en uygun teklif veren bankaya başvuru yapmanız her açıdan faydalı olacaktır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et