İlk Defa Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 18.12.2019 | Okuma Süresi: 4 dk.

İlk defa kredi başvurusunda bulunulacaksa bu süreçte hangi aşamalardan geçileceği, hangi sorunlarla karşılaşılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Hesapkurdu.com olarak derlediğimiz ilk defa kredi kullanacak tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 20.509 TL
Faiz Oranı %1,48
Aylık Taksit 568 TL
Toplam Maliyet 20.549 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 569 TL
Toplam Maliyet 20.952 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 580 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

  • Kredi İhtiyacını Doğru Belirlemek

Kredinin ne amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Kredi ve kart borçlarınızı birleştirmek için mi, evlilik, tatil, eğitim gibi özel ihtiyaçlarınız için mi, yoksa genel nakit harcamaları için mi kredi kullanılmak istendiği doğru belirlenmelidir. Bu konuda net olunması bankaların ihtiyaç sebebine göre yapmış oldukları kampanya ve avantaj seçeneklerinden faydalanmayı sağlayacaktır. 

  • Araştırma Yaparken Alternatifleri İncelemek

Çoğu tüketici kredi araştırmasına daha önceden ilişkisi olduğu bankaya giderek başlar. Bu yanlış bir hareket değildir ancak diğer bankaların sunduğu avantajlı olabilecek tekiflerin önüne de geçilmemelidir. Ulaşabilen tüm bankalarda bütçeye ve ihtiyaca uygun kredi teklifleri araştırılmalıdır. Bilinçl bir araştırma yapıldığında hiç planda olmayan bir banka tam da ihtiyaca özel bir kredi teklifi sunabilir. 

  • Karşılaştırma Yaparak Doğru Bankayı Belirlemek

Kredi kullanırken kişi kendisi için en önemli kriterin ne olduğu belirlemelidir. Aylık taksitler, faiz oranı ya da toplam maliyet dikkat edilebilecek temel unsurlardır. Karşılaştırma yaparken tüm bu etkenler düşünülerek, dosya masrafları, yaptırılan sigortalar, vergi yükümlülükleri, bankanın talep ettiği ücretlere kadar her detay incelenmelidir. Bunun için Hesapkurdu.com üzerinden tüm bankalar karşılaştırılarak doğru seçim yapılabilir.

Ayrıca 2014 yılında BDDK tarafından yapılan düzenleme ile bankaların alabilecekleri dosya masrafı tutarı çekilen kredinin binde 5'i olarak sınırlandırıldı. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için dosya masrafı hesaplama yazımızı inceleyin.

  • Sözleşme Öncesi Bilgi Formunu İncelemek

Kredi başvusu gerçekleştirilirken banka kişiye kredi ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir form gönderecektir. Bu formu dikkatlice okunmalı ve anlaşma dışında bir madde ile karşılaşılması durumunda bankaya bildirilmelidir. Sözleşmede yazan bilgiler tüm kredi sürecini ve kapsamını etkileyeceğinden özen gösterilmesi gereken bir aşama olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca kredi sözleşmeleri ile krediden cayma, geç ödeme, taksit iptal işlemleri ile ödeme planı değişiklikleri hakkında detaylı bilgi alarak haklarınızı öğrenmek istiyorsanız kredi sözleşmelerinde yapılan değişiklikler yazımızı mutlaka inceleyin. 

  • Ödeme Planını Seçerken Bütçe Planlamak

Seçilecek ödeme planı kredi ödemelerini ve bütçeyi doğrudan etkileyecek faktörlerin başında gelir. Çalışma durumu, haneye giren aylık gelir ve bu gelirin düzeni gibi konular ödeme planını seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktalardır. Eğer kayıtlı gelirlerin bir kısmı 3 aylık veya yıllık olarak geliyor ya da özellikle ilk yıllardaki ödemelerin daha az olması isteniyorsa, bankalardan esnek veya artan ödemeli kredi planı talep edilebilir. 

Aslında buradan çıkacak olan bir diğer değerli sonuç ise kredi başvurusu yapmadan önce kendinize uygun bir ödeme planı oluşturmanızdır. Kendi ödeme planınızı oluşturmak istiyorsanız, kredi ödeme planı oluşturma aracımızı kullanın.

  • Kredi Notunu Öğrenmek

Her olumsuz kredi başvurusu kredi alınmasını biraz daha zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı kredi notunun öğrenilerek, kredi alınıp alınamayacağını başvuru yapmadan öngörmek, aslında ileride sorunsuz kredi kullanmak açısından önemlidir.

Bunun için Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB'nin) internet sitesi üzerinden ufak bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir. Kredi notunuzun kaç olduğunu nasıl öğrenebileceğinizi detaylı olarak kredi notumu nasıl öğrenirim sayfamızdan inceleyin.

  • Kredi Ödemelerinin Düzenli Yapmak

Ödemelerin düzenli olması sadece mevcut kredi için değil aynı zamanda ileriki dönemlerde kredi hareketleri için de etkili olacaktır. Yaşanacak gecikmeler kredi notuna yansıyacak ve bu durum bir sonraki kredi için bankanın kişiye bakışına tesir edecektir. Ödemelerin düzenli yapılması en başta seçilen ödeme planıyla doğrudan ilişkili olacağından karar aşamasında doğru adımlar atılması gerektiği unutulmamalıdır. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 338.809 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 2.808 TL
Toplam Maliyet 285.511 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL
Toplam Maliyet 285.889 TL
Faiz Oranı %1,20
Aylık Taksit 2.365 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

  • Faizlerdeki Son Durumu Güncel Takip Etmek

"Krediyi aldım ve bundan sonra sadece ödemelerimi düzenli yapsam yeter" demek yanlıştır. Çünkü kredi alırken gösterilen titizlik kadar kredi sürecini takip ederek maliyetleri aşağıya çekmek konusu da ekstra fırsatlar yaratabilir. Bunun için sürekli olarak faiz oranlarını ve ülkenin ekonomik durumunu takip etmek gerekir. Bu şekilde davranarak oluşan yeni fırsatları yakalamak ve daha düşük maliyetle borçlanmak mümkündür.

Bu doğrultuda en güncel faiz oranlarını her zaman kredi faiz oranları sayfamızdan takip edilebilir. 

  • Yapılandırma Fırsatını Kaçırmamak

Yapılan takip sonucunda faizlerin düştüğünü fark edilirse kredi daha avantajlı oranlarla yapılandırılabilir. Bu durum kalan ödemeleri rahatlacakken yapılandırma sırasında yenilenecek olan ödeme planı da bütçe yükünü azaltacaktır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta bankaların yapılandırma sırasında sizden %1-2 oranında bir ücret talep etmeleri olacaktır.

Ayrıca kredi yapılandırma hesaplaması her zaman en güncel faiz oranı ile net kâr veya zarar hesabı üzerinden yapılmalıdır. Aksi halde ilk bakışta kârlı olarak görünürken, toplam yapılandırma masrafları ile zararlı çıkılabilir.

Bundan dolayı yapılandırma kararı vermeden önce, kredi yapılandırma aracımızı kullanarak, kâr/zarar hesaplaması yapmanızda fayda var.  


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et